dedi. "/>

İngiliz askeri Yemen’deki savaşı protesto ettiği için tutuklandı

Ahmed Al-Babati, Suudi Arabistan’ın Yemen’i bombalaması için İngiliz askeri desteği verilen İngiltere ordusunda artık hizmet etmeye devam edemeyeceğini söyledi. Tutuklanabileceğinin farkında olarak, “Maaş çeki için sessiz kalmaktansa, bir hücrede huzur içinde uyumayı tercih ederim” dedi.

Savaş karşıtları, Yemen’deki savaşı barışçıl bir şekilde protesto ettiği için tutuklanan bir İngiliz askerinin serbest bırakılmasını talep ettiler.

25 Ağustos 2020 Salı
Yemen doğumlu Onbaşı Ahmed Al-Babati olduğu anlaşılan asker, İngiltere hükümeti ve silahlı kuvvetlerin Suudi Arabistan’a silah ve askeri eğitim verilmesine itiraz etmek için dün Downing Caddesi yakınında bir pankartla durdu.


Sosyal medyada yayınlanan görüntüler iki Kraliyet Askeri Polisi tarafından tutuklandığını ve götürüldüğünü gösteriyor.

Peace Pledge Union (PPU) bugünkü tutuklamayı demokrasi ve ifade özgürlüğüne yönelik çirkin bir saldırı olarak nitelendirdi. Silahlı kuvvetlerin demokrasiyi ve insan haklarını savunmak için var olduğu iddiasını baltaladığını da eklediler.

Olayla ilgili ayrıntılar yarım yamalak kaldı ve PPU, Savunma Bakanlığı’nı ve ordu yönetimini El Babati’nin tutuklanma gerekçelerini netleştirmeye ve hala tutuklu olup olmadığını ve bir suçla itham edilip edilmediğini açıklamaya çağırdı.

Olaydan önce kaydedilen ve sosyal medyada yayınlanan bir videoda Ahmed Al-Babati, Suudi Arabistan’ın Yemen’i bombalaması için İngiliz askeri desteği verilen İngiltere ordusunda artık hizmet etmeye devam edemeyeceğini söyledi. Tutuklanabileceğinin farkında olarak, “Maaş çeki için sessiz kalmaktansa, bir hücrede huzur içinde uyumayı tercih ederim” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, 2015’ten bu yana Yemen’deki savaşta yaklaşık 20.000 kişi öldü ve 16 milyon Yemenli açlık çekiyor. Birleşmiş Milletler Suudi güçlerinin kasıtlı olarak okullar ve hastaneler gibi sivil hedeflere saldırdığını belirtti.

PPU Kampanya Yöneticisi Symon Hill, “Ahmed’in dürüstlüğü ve cesareti, askeri müdahalenin acımasızlığıyla tezat oluşturuyor. Silahlı kuvvetlerin destekçileri bize demokrasiyi ve insan haklarını koruduklarını söylemekten hoşlanıyor. Gerçekte, İngiliz silahlı kuvvetleri Yemen’deki sivillere saldırmak için Suudi güçlerine yardım ediyor. Ve şimdi kendi personelinin insan haklarına bile saygı duymayacaklarını açıkça belirttiler. ”

“İngiltere, insanların savaşı protesto ettiği için tutuklandığı bir ülke olmamalıdır.”

PPU, Ahmed Al-Babati için olanların derhal açıklığa kavuşturulması ve eğer gözaltındaysa derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bir askeri mahkemeyle karşılaşırsa ona dayanışma sözü verdiler.

PPU, İngilizlerin Suudi güçlerine desteğine son verilmesi ve Yemen’deki tüm taraflarca ateşkes sağlanması çağrılarını yineledi.

PPU sosyal medyada #JusticeforAhmed hashtag’ini kullanmaya başladı.

Kaynak: PPU

Not: İngiltere Ordu Yönetmeliği, hizmet veren personelin, belirli kurallara uydukları sürece özel vatandaşlar olarak kamu protestolarına katılmalarına izin vermektedir. Ancak, kişilerin bir protesto sırasında üniforma giymelerine ve kendilerini Silahlı Kuvvetlerin bir üyesi olarak tanıtmalarına izin verilmez.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org