İngiliz savaş karşıtları silah fuarlarına karşı direniyorlar

Glasgow’da düzenlenen Denizaltı Savunma Teknolojisi (UDT) sergi ve konferansı’na, Farnborough’da düzenlenen dünyanın her yerinden askeri delegelerin katılım gösterdiği, bir hafta süren halka açık bir hava gösterisine karşı protestolar gerçekleştirildi.

Birleşik Krallık: Aktivistler Silah Fuarlarına Karşı Eylem Yapıyor

Fotoğraf: Aktivistler Waterloo İstasyonu’nda eylem yapıyor. CAAT
18 Temmuz 2018
Birleşik Krallık’taki aktivistler şehirlerinde düzenlenen silah fuarlarına karşı direniyorlar.

Glasgow’da düzinelerce aktivist, Scottish Events Campus’de (SEC) düzenlenen Denizaltı Savunma Teknolojisi (UDT) sergi ve konferansı’na karşı gürültü protestoları gerçekleştirdi. Haziran 2018’in sonlarına doğru gerçekleşmiş olan UDT’yi, Clariton Events düzenliyor. Sponsorlar arasında BAE Systems, Babcock Engineering, ve Leonardo gibi silah şirketleri bulunuyor. Etkinlik web sitesi, 40’tan fazla ülkeden 1,100’ün üzerinde katılımcı olmasıyla övünüyor ve “ordudan, endüstriden ve akademiden profesyonelleri, en zorlu ortamlardan birindeki son teknolojilere ve gelişmelere odaklanmaları için bir araya getiren, denizaltı savunma ve güvenlik alanındaki insanlar için en uygun sergi ve konferans” olduklarını iddia ediyor.

Silah tüccarlarına çobanlık eden Azrail’i, ölü rolü yapanları veya fuar alanına girmek isteyen eylemcileri içeren protestolara karşılık olarak; Glasgow Şehir Konseyi yeni bir etik etkinlikler politikası getirdi ve bu etkinliğin dışında kalacağını ilan etti. Şehir Konseyi, kontratın son seçimlerden önce imzalandığını ve bu tür etkinliklerin ileride desteklenmeyeceğini açıkladı.

Protestocular yerde yatarken, Gazze’de sınırda öldürülmüş olan Filistinlilerin isimleri okundu.26 Haziran 2018

Farnborough

Farnborough Uluslararası Hava Gösterisi; iki yılda düzenlenen ve bir hafta süren halka açık bir hava gösterisi ile birlikte, dünyanın her yerinden askeri delegelerin katılım gösterdiği bir ticari sergiden oluşuyor. Etkinlikte hem askeri hem de sivil ürünler yer alıyor. Etkinlik, silah şirketlerine potansiyel müşterilerle tanışma, yeni teknolojilerini gösterme ve silah pazarlama olanağı sağlıyor. 2016 yılındaki etkinlikte 52 ülkeden 1500 katılımcı ürünlerini sergiledi. Organizasyon web sitesine göre 124 milyar dolarlık sipariş veya satış gerçekleşti. (Ne kadarı askeri ne kadarı sivil olduğu belirtilmiyor.)

Aktivistler bu etkinliği hem Farnborough’da hem de etkinliğe gedecek çok sayıda kişinin kullanacağı Londra’daki bir tren istasyonunda protesto ettiler. Küçük bir grup da Waterloo İstasyonu’na büyükçe maket bir bomba taşıyarak, yol sorarak ve bilet almaya çalışarak “Farnborough’a bir bomba götürme” girişiminde bulundu. Sonra polis ve güvenlik personeli tarafından ayrılmaları istendi.

Diğer bir taraftan da, aktivistler ticari sergiye gelen katılımcıları büyük bir pankart ve Azrail kostümleri ile “karşıladılar”.

Farnborough Silah Fuarı’na gelmekte olan silah tüccarları protestocular tarafından karşılanıyor. pic.twitter.com/zkOSL51etO
— Stop The Arms Fair! (@StopTheArmsFair) 16 Temmuz 2018

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org