İngiltere, nükleer denizaltı filosunu yenilenme kararı aldı

Başbakan Theresa May, “Savunmamızı gevşetmeyi göze alamayız. Nükleer tehdit ortadan kalkmadı. Tek olan şey, bu tehditin arttığıdır. Ulusal güvenliğimizden ödün veremeyiz” dedi.

İngiltere’den ‘Trident’ nükleer silah programında yenileme kararı

19.07.2016
İskoçya’da bulunan ‘Trident’ nükleer silah programındaki denizaltıların yenilenmesine İngiltere Parlamentosu’ndan onay geldi. Avam Kamarası’nda gerçekleşen 6 saatlik oturumun ardından ülkedeki nükleer füze taşıyan denizaltı filosunun yenilenmesi, 117 aleyhte oya karşın 472 milletvekilinin desteğiyle kabul edildi.

‘Trident’in ulusal güvenlik için gerekli olduğunu savunan Başbakan Theresa May, “Savunmamızı gevşetmeyi göze alamayız. Nükleer tehdit ortadan kalkmadı. Tek olan şey, bu tehditin arttığıdır. Ulusal güvenliğimizden ödün veremeyiz” derken; Savunma Bakanı Michael Fallon da Başbakan May gibi, dünya genelinde nükleer tehditlerin giderek büyüdüğüne dikkati çekti.

​Muhalefetteki İşçi Partisi’nde ise nükleer silah programına ilişkin derin görüş ayrılıkları yaşandı. Savaş karşıtı görüşleriyle bilinen partinin Genel Başkanı Jeremy Corbyn, nükleer silah kullanımına ilişkin duruşunu hatırlatarak, uluslararası ilişkileri ele almanın meşru yolunun toplu katliamlar tehditinden geçmediğini savundu. Ancak İşçi Partili çok sayıda vekil, Corbyn’e karşı çıkarak, nükleer silahları taşıyan denizaltıların yenilenmesinden yana oy verdi.

​İngiltere Parlamentosu’ndaki üçüncü büyük parti olan ve 54 milletvekili bulunan İskoç Ulusal Partisi (SNP) de nükleer silahların ahlaki olmadığını savunarak, filonun yenilenmesine karşı duruş sergiledi.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org