İsrail: Aşırı dinci Yahudiler zorunlu askerliğe karşı eylemde

Toplumun genellikle yoksul kesiminden olan aşırı dinci Yahudiler, dini eğitimlerini tamamlamak için çalışmıyor ve bağışlara, devlet yardımlarına, eşlerinin maaşlarına dayalı yaşıyor.

Son güncelleme: 3 MART 2014

İsrail’de zorunlu askerlik kapsamına alınan gençlerin sayısının arttırılmasını protesto eden yüzbinlerce aşırı dinci Yahudi, Kudüs’te toplu ibadet eylemine katıldı.

Yahudi din okullarındaki öğrencilerin askerden muaf tutulmasına son veren yeni yasa tasarısının gelecek haftalarda onaylanması bekleniyor.

Yasa tasarısı, zorunlu askerlik kapsamına alınacak veya kamu hizmetinde görevlendirilecek aşırı dinci Yahudilerin kontenjanının artırılmasını, karşı çıkanlarınsa hapis cezasıyla cezalandırılmasını öngörüyor.

Tasarıyı protesto eden aşırı dinci Yahudi grup, Kudüs’e çıkan ana yolun girişine bariyerler kurup çok sayıda caddeyi de trafiğe kapattı.

Grup, siyah şapkaları ve uzun pardösüleriyle üzerlerinde “Kutsal Tevrat kazanacak”, “Lütfen beni ağabeylerimin ellerinden kurtarın” yazılı pankartlar taşıdı.

Hahamlar yasa tasarısına karşı hoparlörlerden dualar okurken, kalabalık da öne, arkaya doğru sallanarak hahamlara eşlik etti.

Tasarıya karşı, nadir bir araya gelen üç aşırı dinci grup Litvanya, Hasidik ve Sefarad Yahudileri ortak hareket etti.

‘Tevrat eğitimine engel’

Aşırı dinci Yahudiler, zorunlu askerlik kapsamında orduya alınmalarının, Yahudi yaşam tarzının temel unsuru olarak görülen dini okumalardan kendilerini alıkoyacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Yahudi din okulu öğrencilerinden Yehudi, “Bu gösteride çok farklı tipler var. Asıl sorun, yeni yasanın bizim Tevrat eğitimi almamıza engel olacağı… Bu Yahudi ulusuna başka bir tehdittir” diyor.

Bir diğer öğrenci Shmoli de, “Eğitimde kalmak istiyoruz. Orduya gitmeye zorlanırsak, dini inançlarımıza karşı çok sayıda tehlike doğacaktır” diye konuştu.

“Örneğin orada farklı cinsiyetler bir arada. Bizim büyüme tarzımız böyle değil.”

İsrail’de aşırı dinci Yahudiler, İsrail’in kurulduğu 1948’ten bu yana zorunlu askerlikten muaf tutuluyor. O dönemde orduya katılan yalnızca 400 din okulu öğrencisi vardı.

Şimdi ise doğum oranlarının hızla arttığı İsrail’de aşırı dinci Yahudiler’in ülke nüfusunun yüzde 10’unu oluşturduğu ve sayılarının yaklaşık 8 milyon olduğu belirtiliyor.

Toplumun genellikle yoksul kesiminden olan aşırı dinci Yahudiler, dini eğitimlerini tamamlamak için çalışmıyor ve bağışlara, devlet yardımlarına, eşlerinin maaşlarına dayalı yaşıyor.

Aşırı dinci Yahudilerin de toplumun sosyal yükünü sırtlanmalarını isteyen ülkenin laik çoğunluğu ise yaşam tarzlarına tepki gösteriyor.

Geçmişte, İsrail’in koalisyon hükümetleri aşırı dinci Yahudi ortaklarının desteğiyle iktidara gelmiş, bu da onların topluluklarını etkileyebilecek herhangi bir siyasi karar alınmasının önüne geçmişti.

Fakat mevcut İsrail kabinesinde aşırı dinci Yahudi üye bulunmuyor ve siyasi partiler reform yapılması için Başbakan Binyamin Netanyahu’ya baskı uyguluyor.

Bazı İsrailli politikacılar, aşırı dinci Yahudiler’in de iş gücünde yer alması için yeni bir anlayış getirilmesi talebinde bulunuyor.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org