İsrail Gazze’de yasadışı “Flechette bombası” kullanıyor

Patladığı noktada çok sayıda hedefi vurma özelliği ile bilinen bombanın içinde etrafa saçılan binlerce 37.5 mm ölümcül ok bulunuyor. Filistin İnsan Hakları Merkezi’nin (PCHR) açıklamasına göre bu bombalar geçtiğimiz hafta İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarında kullanıldı.

İsrail Gazze’de yasadışı bomba kullanıyor

HABER MERKEZİ – DİHA)
Güncellenme : 21.07.2014 14:30
Filistin insan hakları grupları, İsrail ordusunu, içinde binlerce ölümcül ok barındıran ve sivil-asker ayrımı yapmadan hedefi vuran Flechette bombası kullanmakla suçladı.

2009 yılında Filistin’e karşı “Beyaz fosfor” kullandığı kanıtlanan İsrail ordusu, şimdi de Filistin halkına sivil-asker ayrımı yapmadan ölümcüllüğü ile bilinen “Flechette” bombası kullanmakla suçlanıyor. The Guardian’da yer alan haberde, iddianın Filistin’de görev yapan insan hakları kuruluşları tarafından ortaya atıldığı belirtildi. Patladığı noktada çok sayıda hedefi vurma özelliği ile bilinen bombanın içinde etrafa saçılan binlerce 37.5 mm ölümcül ok bulunuyor. Filistin İnsan Hakları Merkezi’nin (PCHR) açıklamasına göre bu bombalar geçtiğimiz hafta İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik saldırılarında kullanıldı.

Hedef gözetmeyen silah sivil katliamı yapıyor

PCHR’nin açıklamasına göre 17 Temmuzda Han Yunus’un doğusunda bulunan Kuza köyüne 6 tane “Flechette” bombası atıldı. PCHR, bombalardan çıkan parçaların fotoğraflarını basın kuruluşlarına dağıtırken, İsrail Savunma Güçleri (IDF) ise iddiayı yalanlamadı. The Guardian’ın görüştüğü sözcü, IDF’nin uluslar arası yasalar çerçevesinde izin verilen silahları kullandığını iddia etmekle beraber, Flechette bombalarının kullanıldığına yönelik özel bir açıklama yapmadı.

İsrail menşeli insan hakları örgütlerinden B’Tselem tarafından Flechett bombasına ilişkin yapılan açıklamada ise, patlayan bombanın içindeki 37.5 mm boyundaki konik biçimde fırlayan binlerce metal dart (ok), 300 metre uzağa ve 90 metre genişliğe kadar ulaşabiliyor. Bu menzilde bulunan herkes için ciddi hayati tehlike doğuran bomba parçaları hedef netliği olmadığı için de bu güne kadar İsrail saldırılarında en fazla eleştirilen sivil ölümlerinin yolunu açıyor.

Uluslararası savaş hukukuna aykırı

Kullanımı uluslararası yasa ve sözleşmeler tarafından yasaklanan Flechett bombasının, çarpma hızı çok daha yüksek pompalı tüfek mermisi etkisi, benzerlerine göre daha uzun menzili ve özellikle hedef gözetmemesi nedeniyle Gazze’de kullanılmasının insan hakları yasalarına ve uluslararası savaş hukukuna aykırı olduğu belirtiliyor.

İsrail yasalarına göre yalnızca boş alanda kullanılabilir

Uluslararası savaş ilkelerine göre, savaşan tarafların hedeflerini savaşa katılanlar ve katılmayanlar olarak ayırt etme zorunluluğuna rağmen yaşam hakkı ilkelerini çiğneyen İsrail’in kullandığı iddia edilen Fletche bombalarının, geniş menzili ve nereyi vuracağı bilinmeyen binlerce oku ile hedefler arasında fark gözetmediğinden yasadışı. İsrail’in Gazze’ye karşı saldırılarında en çok eleştirilen noktalardan birisinin de BM tarafından da kabul edildiği gibi sivil ölümlerinin çok fazla olması. Bu durum Flechett bombalarının yasa dışılığı için yeterli veri oluşturuyor. 2002 yılında İsrail Yüksek Mahkemesinde bitki ile kaplı boş alanlarda kullanılabilecek etkili bir silah olarak tanımlanan Flechet bombası, dünyada meşru askeri hedeflere karşı uluslararası yasalara uygun olarak çok seyrek kullanılıyor ve çok az ülkenin ordusunda bu bombalar bulunuyor.

İsrail bunu hep yapıyor

İsrail ordusunun daha önce de Gazze ve Lübnan’da aynı bombayı kullandığına dikkat çeken B’Tselem’in verilerine göre Flechet bombası 2001 yılında da Gazze’de 9 sivilin ölümüne neden olmuş. Öte yandan İsrail ve Lübnan’da Hizbullah çatışmaları sırasında da içinde çok sayıda kadın ve çocuğun bulunduğu sivilin ölümüne yol açan silahın, Flechette bombası olduğu biliniyor. Filistin’e karşı savaşlarında yasa dışı silahlara başvurmaktan çekinmeyen İsrail ordusunun, 2008 ve 2009 yılları arasında çok sayıda sivilin ölümüne yol açan saldırılarda, beyaz fosfor kullandığı iddia edilmiş, İsrail önce bu iddiayı reddetmekle beraber daha sonra kabul etmiş ancak, sadece duman yaratmak için beyaz fosfor kullandığını itiraf etmişti.

Daha önce itiraf etmişti

Yine İsrail ordusu, aynı dönemde kişi ayırt etmeden ölüme yol açan silah olarak beyaz fosforun kullanılmasına ilişkin savaş suçu kanıtları karşısına getirildiğinde, ancak geçen yıl yapmayı uygun gördüğü açıklamasında, binaların olduğu yerlere içinde beyaz fosfor bulunan bombalar atılmadığını, ancak bu konuda iki yerde istisna olduğunu söyleyerek, iki yerleşim bölgesinde beyaz fosfor kullandıklarını açıklamıştı. Ordu, bu iki yerin neresi olduğuna ilişkin açıklama yapmayı da reddetmişti.

ozgur-gundem.com

Gazzeli Doktor: İsrail Fosfor Bombası Kullandı

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org