İsrail: Son on yılda psikolojik tedavi gören askerlerin sayısında yüzde 40 artış var

İsrail’in Haaretz gazetesi, İsrail ordusunda ruh sağlığı bozularak psikolojik yardım talebinde bulunan askerlere, geçen yıl toplam 47 bin seans psikolojik destek verildiğini yazdı.

İsrail askeri bunalım geçiriyor

22/08/2018
Filistin sorunuyla boğuşan İsrail ordusunda psikolojik tedavi gören askerlerin sayısının, son on yılda yüzde 40 arttığı belirtildi.

Haber İsrail’in Haaretz gazetesinde yer aldı. Haaretz, İsrail Hava Kuvvetleri’ne bağlı Psikiyatri Bölümü Başkanı Lea Schlaff’ın askeri bir dergide yayımladığı rapora dayanarak, İsrail ordusunda ruh sağlığı bozularak psikolojik yardım talebinde bulunan askerlere, geçen yıl toplam 47 bin seans psikolojik destek verildiğini yazdı.

Askerlerin 2013 yılına göre, 2 bin 500 seans fazla destek aldığına dikkat çekilen raporda, Schlaff, son on yılda tedavi gören askerlerin sayısında yüzde 40 artışın olduğunu kaydetti. Bu artışın aşırı olduğunu da vurgulayan Schlaff, bu durumun terapistlerin askerleri tedavi etmedeki performansını düşürebileceği uyarısında da bulundu.

Şartlar zor…

Raporda, ordudaki psikolojik destek talebindeki artışın nedeni, İsrail vatandaşlarının büyük bir kısmının karşı karşıya olduğu zor sosyo-ekonomik şartlara ve ülkede askerlik yapma motivasyonunun düşmesine bağlandı. Askerlerin psikolojisinin bozulmasında Filistin’le yürütülen savaşın etkisine değinilmeyen haberde, psikolojik destek almaya iten nedenler arasında, özel harekat timlerinde görevlendirmelere dikkat çeken komutanların ifadelerine de yer verildi.

Erken terhis talebi artıyor

İsrail ordusunun, intihar vakalarının önüne geçilmesi için ruh sağlığı bozuk olan askerlere acilen destek verilmesini tavsiye ettiği de belirtiliyor.

İsrail’de her 6 erkek askerden ve her 15 kadın askerden birinin, psikolojik sorunlarını gerekçe göstererek ordudan erken terhis talebinde bulunduğu kaydediliyor.

TEL AVİV

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org