Karıncalar – Bir Savaş Vardı (Tiyatro)

Bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı savaşta firar eder. Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanırken ayağı bir mayına kilitlenir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Boris Vian ve John Steinbeck’in yazdığı, Işıl Yüce ve Ülkü Tamer’in çevirdiği, Gökhan Aktemur’un uyarladığı, Karıncalar (Bir Savaş Vardı) adlı oyunu seyircisiyle buluşturuyor. Ergun Üğlü’nün yönettiği oyun, 15-25 Ocak 2017 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde gösterimde olacak.

Oyunun konusu:
Bir asker, nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı savaşta firar eder. Özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanırken ayağı bir mayına kilitlenir. İşgal için gittiği topraklarda kendine esir olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır. “Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa, artık ben seni bekliyorum!..”

Oyunun yönetmeni Ergun Üğlü savaşı şöyle tanımlıyor:

“Savaş”, planları yapıp fikri ortaya atandan, tetiğe ilk basana ve nihayet son mezarı kapatana kadar herkesi kirleten kanlı bir katran kuyusu gibi. Acılar içinde temiz kalmaya çalışanın bile üstüne kan sıçratan dipsiz bir kuyu… Anlamlandıramadığın böylesi bir savaşın içindeyken düşünebileceğin tek şey belki de “sağ kalmak”tır. Sağ kalmak ve sevdiklerine kavuşmak…

Sahne ve kostüm tasarımını Eylül Gürcan’ın, ışık tasarımını Mahmut Özdemir’in, müziğini Tolga Çebi’nin, efektlerini Erhan Aşar’ın yaptığı, fotoğraflarını Nesrin Kadıoğlu’nun çektiği oyunda; Mert Turak rol alıyor.

Seans bilgisi için:
http://sehirtiyatrolari.ibb.gov.tr/oyunlar/

Oyunla ilgili yorum:
Karıncalar – Hezar Yokuş

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org