Kimya uzmanı Dr. : Yaralanan çocuğun vücudundaki izler “yasaklı beyaz fosfor” kullanıldığını gösteriyor

Üniversite öğretim görevlisi ve kimya uzmanı Dr. Salih Necib, “Yaralının vücudunda gördüğüm izler beyaz fosfor kullanıldığını gösteriyor, patlamada oluşan dumanın görüntüleri de ıspatı güçlendiriyor” dedi.

Konunun uzmanı açıkladı: Rojavalı Muhammed hangi silahla yaralandı?

Erbil (Rûdaw) – Kimya uzmanı Dr. Salih Necib, Rojava’da yaralanan Muhammed Hamid adlı çocuğun vücudundaki izlerin “yasaklı beyaz fosfor” kullanıldığını gösterdiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’nun Rojava’ya yönelik operasyonu esnasında Sere Kaniye’ye atılan bir havan topunun patlaması sonucu yaralanan 13 yaşındaki Muhammed Hamid adlı çocuk tedavi edilmek üzere Kürdistan Bölgesi’ne getirilmişti.

Rojava’daki Kürt Kızılayı, Muhammed’in vücudundaki izlerden de anlaşılacağı üzere uluslararası hukuka göre savaşta kullanılması yasaklı olan kimyasal silahların kullanılması sonucu yaralandığını açıklamıştı.

Üniversite öğretim görevlisi ve kimya uzmanı Dr. Salih Necib, “Yaralının vücudunda gördüğüm izler beyaz fosfor kullanıldığını gösteriyor, patlamada oluşan dumanın görüntüleri de ıspatı güçlendiriyor” dedi.

Necib, “1980 Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu’na göre beyaz fosforun kamuflaj ve aydınlatma gibi amaçlarla askeriyede kullanılmasına onay verilse de sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılması yasaklanmıştır” diye konuştu.

Beyaz fosforun tüm patlayıcılarda rahatlıkla kullanılabileceğini belirten Dr. Salih Necib, “Patlama anında fosfor hava yani oksijen ile temas ettiğinde fosforik asid oluşturuyor ve anında orada bulunan insanların cildinin içten dışa doğru yanmasına neden oluyor. Fakat bu etki sadece ciltle sınırlı kalmıyor aynı zamanda kalp, ciğer, böbrekler ve hatta kemikleri de etkiliyor” dedi.

Beyaz fosfor kullanılan bombaların güçlendirilmesi için içerisine farklı kimyasal bileşenlerin de katılabileceğini hatırlatan Necib, “Ancak dünyada bu silahın insanlar üzerinde uzun vadede etkileri üzerinde araştırmalar çok sınırlıdır” diye konuştu.

Türkiye iddiaları reddediyor

Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlı Sağlık Komitesi, bölgedeki sivil yaralıların birçoğunda Muhammed’de olduğu gibi yaraların olduğunu kaydetti.

Ancak Türk yetkililer Rojava’da kimyasal silah kullanıldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu savunuyor.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bizim herhangi bir şekilde kimyasal silah kullanmamız kesinlikle söz konusu değil. Değerler manzumesi açısından bizim böyle bir şey düşünmemiz, böyle bir şey yapmamız kesinlikle söz konusu değil” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da Türkiye’nin hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığını söyledi.

Kaynak: Rudaw

**

Başkan Barzani talimat verdi: Rojavalı çocuk Fransa’ya gönderiliyor – K24

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org