Kore’de, Türkiye’ye gaz bombası ihracatı protesto edildi, şirket özür diledi

Güney Kore’de, Türkiye’ye gaz bombası ihracatını protesto etmek için bir eylem gerçekleştirildi. Gaz bombalarını satan kimya şirketininin üst düzey yöneticisi ise Türkiye halkından özür diledi.

‘Gaz Veren’ Kore’den Türkiye Halkına Özür

Güney Kore’de, Türkiye’ye gaz bombası ihracatını protesto etmek için bir eylem gerçekleştirildi. Gaz bombalarını satan kimya şirketininin üst düzey yöneticisi ise Türkiye halkından özür diledi.

17.01.2015 / 10:51
Güney Kore’nin Daekwang Kimya adlı şirketin Türkiye’ye gaz bombası ihraç etmesi, Güney Kore’de durumdan rahatsız olanları harekete geçirdi. Savunma Sanayi Tedarik Ofisi’nin önünde protesto gerçekleştiren eylemciler, Daekwang Kimya adlı firmanın Türkiye’ye gaz bombası ihraç etmesine engel olmasını istedi. Gezi Direnişi’nde ölen ve yaralanan insanlara dikkat çeken protestocular, Daekwang Kimya’nın gaz bombası ihracına devam etmesi halinde bu gaz bombalarının birçok insanın yaşamına mal olmaya devam edeceğini kaydetti.

ŞİRKET AÇIKLAMA YAPTI
Daekwang Kimya’nın yöneticilerinden Kim Jong-bae de bu protesto üzerine Türkiye halkından özür diledi. Jong-bae, Cihan Haber’e yaptığı açıklamada, ihraç ettikleri ürünlerin Türkiye’de bazı acılara sebep olmasından dolayı kendilerinin de üzgün olduğunu aktardı. 2013 yılında bir süre ihracatlarını askıya aldıklarını hatırlatan Kim, Türkiye’nin bu süre içerisinde Brezilya ve ABD’den gaz bombası aldığını belirtti.

Kendi ürettikleri gaz bombalarının gösterileri dağıtma niteliğinde olduğuna öne süren Kim, “En az tehlikesi olan gaz bombaları aslında bizim ürettiklerimiz” savunması yaptı. “Ürettikleri bombaların yanlış kullanmasından dolayı” Türkiye halkından özür dileyen Kim, Türkiye’ye gaz bombasının satışının engellenmesi halinde buna hazır olduklarını dile getirdi. Anlaşma bozulabilir.

Savunma Sanayi Tedarik Ofisi yetkilisi ise ‘Gezi eylemlerinde kullanmış olmasından Güney Kore devletinin sorumlu tutulmasının yanlış olduğunu’ ileri sürdü. Öte yandan, şimdiki gaz bombalarının ihracatında, AKP hükümetinin siparişine “şartlı” olarak müsaade ettiklerine sözlerine ekleyen yetkili, gaz bombalarının tasvip edilemeyecek şekilde kullanılması halinde söz konusu ihracatı tekrar değerlendireceklerini söyledi. (Birgün)

http://www.adilmedya.com/gaz-veren-koreden-turkiye-halkina-ozur-h44965.haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org