Kraliçe’nin, ‘savaş suçlusu’ Tony Blair’e şövalye unvanı vermesine 45bin imzalı tepki

İngiltere’de 1997-2007 yıllarında 10 yıl başbakanlık yapan Blair, Irak’ın 2003’te ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından işgaline verdiği destek sebebiyle eleştiriliyor.

Tony Blair’in şövalye unvanı tartışma yarattı: Unvanın iptali için kampanya başlatıldı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’e verilen şövalyelik unvanı tartışma yarattı. Bazı kişiler Blair’in şövalye olmak yerine yargılanması gerektiği yorumlarını yaparken unvanın iptali için başlatılan imza kampanyasına, 45 binden fazla kişi katıldı.

02 Ocak 2022
Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’in, her yıl sonunda İngiliz Kraliyet Ailesi tarafından verilen “Yeni Yıl Onur” listesi kapsamında dün şövalyelik unvanına layık görülmesi ülkede tartışma konusu oldu.

Sözkonusu unvanın açıklanmasının hemen ardından Angus Scott, unvanın iptali için “change.org” sitesinde imza kampanyası başlattı.

‘Masumların ölümünden sorumlu’

Scott, Blair’i İngiltere’ye ve ulusun toplum dokusuna “onarılamaz zarar” vermekle suçladı.
Blair’in, çeşitli çatışmalarda sayısız masum ve sivilin hayatından ve askerlerin ölümünden ‘sorumlu’ olduğunu savunan Scott, Blair’in sırf bunun için bile savaş suçlarından sorumlu tutulması gerektiğini dile getirdi.

‘Kamu onuruna en az layık kişi’

Scott, Tony Blair’i “herhangi bir kamu onuruna en az layık kişi” olarak niteledi ve Kraliçe Elizabeth’ten, Blair’e verdiği unvanı geri almasını istedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, kampanyayı imzalayanlardan Deborah Warford, “Tony Blair şövalye ilan edilmemeli, yargılanmalı. Böyle birinin onurlandırılması sistemin ne kadar yozlaşmış ve aşağılık olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘Savaş suçlusu olarak yargılanmalı’

Unvanın iptalini isteyen Kevin Knobes de Blair’in savaş suçlusu olarak yargılanması gerektiğini, politikalarının İngiltere’ye onarılamaz zarar verdiğini ifade etti.

Ne olmuştu?
İngiltere’de 1997-2007 yıllarında 10 yıl başbakanlık yapan Blair, Irak’ın 2003’te ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından işgaline verdiği destek sebebiyle eleştiriliyor.

İngiliz parlamentosunu Irak’ın kitle imha silahlarıyla ilgili yanlış yönlendirdiği ortaya çıkan Blair, ülkesini Irak’ın işgaline 30 bin asker göndererek ortak etmişti. 20 Mart 2003’te başlayan ve 179 İngiliz askerinin hayatını kaybettiği Irak’ın işgalinde, 200 binden fazla Iraklının öldüğü tahmin ediliyor.

2016’da açıklanan Chilcot Raporu, Blair’in dönemin ABD Başkanı George W. Bush’a, İngiliz parlamentosunun onayını almadan önce özel görüşmelerde destek güvencesi verdiğini ortaya koymuştu.

Kaynak: HalkTV

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org