BM, savaşan hiçbir çocuk kalmaması hedefiyle “Çocuklar, Asker Değil” kampanyası başlattı

BM Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Leyla Zerrougui, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Irak’ta yıl başından bu yana yargısız infazlar da dahil 700’e yakın çocuk öldürüldü ya da sakatlandı” dedi.

IŞİD, Iraklı Çocukları İntihar Bombacısı Olarak Kullandı

08 Eylül 2014 20:54 Deutsche Welle
BM, terör örgütü İslam Devletinin Irak’ta yüzlerce çocuğu öldürdüğünü, bazılarını da intihar bombacısı olarak kullandığını bildirdi.

BM, terör örgütü İslam Devleti’nin Irak’ta yüzlerce çocuğu öldürdüğünü, bazılarını da intihar bombacısı olarak kullandığını bildirdi. Çocuklar sadece Irak’ta savaş kurbanı değil. BM Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Özel Temsilcisi Leyla Zerrougui, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Irak’ta yıl başından bu yana yargısız infazlar da dahil 700’e yakın çocuk öldürüldü ya da sakatlandı” dedi.

Zerrougui ayrıca İslam Devleti’nin 13 yaşından küçük çocukları silah taşıma, stratejik lokasyonların korunması ve sivillerin tutuklanmasında çalıştırdığını belirtti.

Zerrougui, diğerlerinin ise intihar bombacısı olarak kullanıldığını söyledi.

Irak hükümetiyle işbirliği içinde olan milislerin de çocukları cihatçılarla savaşta kullandığını kaydeden Zerrougui, hükümet tarafından gözaltına alınan çok sayıda çocuğun ise militanların hapishaneleri basması sonucu ortadan kaybolduğunu ifade etti.

Konseydeki toplantı Libya, Afganistan, Batı Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Güney Sudan gibi ülkelerdeki çocuk askerlere odaklandı. Verilere göre, Batı Afrika Cumhuriyeti’nde 8 bin çocuk çeşitli gruplarla süren çatışmalarda kullanılıyor.

BM, bu yıl 2016 yılı sonuna kadar hükümet birlikleri arasında savaşan hiçbir çocuk kalmaması hedefiyle “Çocuklar, Asker Değil” adını verdiği bir kampanya başlattı.

haberler.com

BM Raporu Gazze’deki Çocukların Dramını Gözler Önüne Serdi – haberler.com

Savaşlar en çok çocukları vuruyor – demokrathaber.net

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org