Mahkeme, Vicdani Retçilerin Avukatını Beğenmedi: Vicdani retçi Eryılmaz’a 1 ay 7 gün hapis cezası!

Vicdani retçi Osman Görkem Eryılmaz, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yoklama kaçağı kalmak suçlamasıyla 2 ay cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 1 ay 7 güne indirilerek toplamda 1.850,00 TL adli para cezasına çevrildi. Mahkeme ayrıca kararında “her nedense” vicdani retçilerin aynı avukata vekalet verdiğine vurgu yaptı!

Vicdani retçiler cezalandırılmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz günlerde vicdani retçiler Kamil Murat Demir Pertek Asliye Ceza Mahkemesi’nce, Güney Akgün de Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce çeşitli cezalara çarptırılmıştı. Bu sefer ceza haberi İstanbul’dan geldi. Vicdani retçi Osman Görkem Eryılmaz, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nce yoklama kaçağı kalmak suçlamasıyla 2 ay cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 1 ay 7 güne indirilerek toplamda 1.850,00 TL adli para cezasına çevrildi.

Ayrıca mahkeme gerekçeli kararında ilginç bir çıkış yaptı. İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi, kararında  Eryılmaz’ın avukatlığını yapan Av. Gökhan Soysal’ın aynı mahkemede başka bir vicdani retçilere ilişkin yoklama kaçağı suçundan açılan davada o dosyada da müvekkilinin vicdani retçi olduğu yönünde savunma yaptığına vurgu yaparak “her nedense vicdani retçi olduğunu iddia eden sanıkların aynı avukata vekalet verdiği, sanık müdafiinin dosyalarda savunduğu sanıkların genel olarak vicdani retçi olduğu yönünde savunma yaptığı“na dikkat çekti.

Karar basit yargılama usulüne itiraz üzerine verildi. Osman Görkem Eryılmaz, avukatı Gökhan Soysal aracılığıyla yazılı savunmasını yaparak vicdani retçi olduğunu belirtti. Vicdani ret hakkının görmezden gelinerek kanun düzenlendiğini belirterek anayasaya aykırılık itirazında bulunan Av. Gökhan Soysal ayrıca savunmasında AİHM, AYM, Yargıtay kararlarını sunarak vicdani reddin uluslararası insan hakları sözleşmelerince tanınmış bir hak olduğunu ve TC Devleti’nin bu kararları dikkate alarak karar vermesi gerektiğini vurguladı ve beraat verilmesi gerektiği ifade edildi.

Ancak İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesince vicdani ret hakkı konusunda Eryılmaz’ı adli sicilindeki davaları gerekçe göstererek vicdani ret konusunda samimi bulmadı ve Eryılmaz’ı yoklama kaçağı kalmak suçlamasıyla 2 ay cezaya çarptırdı. Ceza daha sonra 1 ay 7 güne indirilerek toplamda 1.850,00 TL adli para cezasına çevrildi.

Av. Gökhan Soysal, bir vicdani retçi avukat olarak vicdani retçilerle dayanışma içinde vicdani retçilerin savunmalarını yapmaya devam edeceğini belirterek vicdani reddin bir hak olduğunu, vicdani reddin anayasada zorunlu olarak düzenlenmediğini, anayasada din ve vicdan özgürlüğü düzenlenmesine rağmen kanunun anayasaya aykırı olarak düzenlendiğini belirterek vicdani ret hakkının yasalaşması için mücadeleye devam edeceğini söyledi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org