Mısır, Rusya ile 3 Milyar Dolarlık Silah Alım Anlaşması İmzaladı

Vedomosti gazetesi Mısır’ın Rusya’dan 3 milyar dolarlık silah alımı ile ilgili ön anlaşma sağlandığını yazdı.

Vedomosti gazetesi Mısır’ın Rusya’dan 3 milyar dolarlık silah alımı ile ilgili ön anlaşma sağlandığını yazdı.

Mısır’da Cumhurbaşkanlığına aday olan Savunma Bakanı Abdülfettah El Sisi ve Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi Moskova’da mevkidaşları Devlet Başkanı Vladimir Putin’le dün bir araya geldi. Putin’in Sisi’nin adaylığına destek verdiğini açıkladığı görüşmelerde silah alımı konusunda ön anlaşmanın sağlandığı iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiyi aktaran Vedomosti, görüşmelerde MiG-29M/M2 Fulcrum savaş uçakları, hava savunma sistemi kompleksleri, Mi-35 helikopterler, gemi savarlar, hafif ve ağır silahlar ve mühimmat alımı konusunda anlaşmanın imzalandığını kaydetti.

Silah satış anlaşması Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Kasım ayında Kahire’ye yaptıkları ziyarette önerilmişti. Arap ve Rus basınında yer alan haberlerde anlaşmanın 2-4 milyar dolar arasında olduğu iddia edilmişti. Ödemelerin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından yapılacağı belirtiliyor.

Moskova’da gerçekleşen temasların ardından silah alımı ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Putin değerlendirmesinde, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimlerinin ardından tüm alanlarda işbirliğini güçlendireceklerini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi 9 Ekim’de aldığı kararla demokratikleşme, özgür ve adil bir seçim şartı ile Mısır’a yönelik Mali yardımları kıstı ve 4 adet F-16, 10 adet Apache helikopter, M1A1 tank malzemeleri ve Harpoon gemi savar füzelerinin sevkiyatını askıya almıştı.

Sovyetler Birliği ve Mısır 1960’lı yıllar ve 1970’li yıllarında başında Cemal Abdül Nasır yönetimi sırasında çok yakın ilişkiler geliştirmişti. Nasır’ın ölümünün ardından iş başına gelen yeni Cumhurbaşkanı Enver Sedat ise ülkeyi Batı’ya doğru yönlendirdi. Temmuz 1972’de bölgede Sovyet askeri tesislerinin kapatılması ve 20 bin Rus askeri danışmanının Mısır’dan çıkmasının ardından bir daha Moskova-Kahire ilişkileri eski seviyesine ulaşamadı.

Moskova, Amerikan diplomasisinin Ortadoğu’da başarısızlığa uğramasının ardından Mısır’la askeri anlaşmaların sağlanmasını tarihi bir fırsat olarak görüyor.

 

Kaynak: haberler.com

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org