Muhammed Cihad Ebrari

2012 11 Kasım-Muhammed Cihad Ebrari (HDK 2. Genel Kurulu’nda vicdani reddini açıkladı)   Reddediyoruz! Egemenlerin, devletlerin ‘zorunlu’ addettiği her şeyin karşısında olduğumuz gibi zorunlu askerliğe de karşıyız. Allah’tan başka tanıyabileceğimiz hiçbir mutlak otorite yoktur. Asker olmayı, paşaların emri altına girmeyi, devletin ve egemenlerinin kölesi olmayı, savaşmayı, kardeş kanı dökmeyi, inkarcı, katil devletin suç ortağı olmayı, ormanları

2012 11 Kasım-Muhammed Cihad Ebrari (HDK 2. Genel Kurulu’nda vicdani reddini açıkladı)

 

Reddediyoruz!

Egemenlerin, devletlerin ‘zorunlu’ addettiği her şeyin karşısında olduğumuz gibi zorunlu askerliğe de karşıyız. Allah’tan başka tanıyabileceğimiz hiçbir mutlak otorite yoktur.

Asker olmayı, paşaların emri altına girmeyi, devletin ve egemenlerinin kölesi olmayı, savaşmayı, kardeş kanı dökmeyi, inkarcı, katil devletin suç ortağı olmayı, ormanları yakıp, dağları taşları bombalayarak doğayı katleden ve yeryüzünü talan eden, kirli-kanlı tarihiyle ünlü, kapitalizmin, emperyalizmin, ayrımcılığın, milliyetçilik ve ırkçılığın, egemen sınıfların ve sınırların koruyucu kollayıcı gücü olan kurumların bir personeli olmayı vicdanımız, bilincimiz ve inancımız gereği reddediyoruz.

Savaşmayı, ölmeyi ve öldürmeyi değil, barışı, yaşamayı ve yaşatmayı kutsal kabul ediyoruz.

‘Vatana ihanet’ diye bir şey yoktur, aksine vatanların yeryüzüne ve insanlığa ihaneti vardır.
Vatana, devlete hiçbir borcum yoktur. Tam tersine çocukluğumuzu, gençliğimizi, emeğimizi, özgürlüğümüzü, doğamızı çalan bu devletten, sistemden, egemenlerden alacağımız var. Alacağız.

Muhammed Cihad Ebrari – Abdulkadir Gıynaş

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org