Muhammed Roni Tüzüm

2013 01 Aralık Muhammed Roni Tüzüm – VR-DER’in düzenlediği etkinlikte gönderdiği mektup okundu.   Kamuoyuna: Kurdistan’nın kırsalında bir köyde dünyaya geldim. Bu zaman diliminde hem gördüklerim hem yaşadıklarımdan dolayı askerlik kurumunu, bir kirlilik yuvası olarak görüyorum. Kendimi bu kirli yuvaya atmayı anılara bir ihanet olarak kabul ediyorum. Elime silah almak şu yana dursun; tek tip askeri elbiseler

2013 01 Aralık Muhammed Roni Tüzüm – VR-DER’in düzenlediği etkinlikte gönderdiği mektup okundu.

 

Kamuoyuna:
Kurdistan’nın kırsalında bir köyde dünyaya geldim. Bu zaman diliminde hem gördüklerim hem yaşadıklarımdan dolayı askerlik kurumunu, bir kirlilik yuvası olarak görüyorum. Kendimi bu kirli yuvaya atmayı anılara bir ihanet olarak kabul ediyorum. Elime silah almak şu yana dursun; tek tip askeri elbiseler giymek bile, bana kocaman bir coğrafyaya ve onların insanlarına yapacağım yeni bir zulüm gibi geliyor. Bir tek insanlara ve coğrafyalara değil, her bombalan dağların taşlarına, çiçeklerine, ağaçlarına zülümdür. Ben bunu kabul etmiyorum. Ben bu savaşta kendim için silah alıp savaşmamışken, kimsenin zorla benim elime silah verip beni savaştırmasına da müsaade etmeyeceğim. Tanklarınız, toplarınız ve iktidarınız sizin olsun.
Ben savaşsız ve iktidarsız bir dünya istiyorum. Bu dünya için savaşmayacağım ama kimseye de rüyalarımı teslim etmeyeceğim. Rüyalarımızda siz kötü karakterken, sizin yanınızda savaşmak rüyalara da ihanettir. İhanet sevgisizlikten gelir; oysa ben bu coğrafyayı ve insanlarını seviyorum. İhaneti red-ediyorum. Bu sebeplerden dolayı Vicdan-i redimi açıklıyorum.

Muhammed Roni Tüzüm
Batman

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org