Murat’la gülümseyebilmek -H. Savda

Kıbrıs’ın kuzeyinde askerlik hizmeti zorunlu ve bitiminde de her yıl seferberlik kapsamında bir gün kışlada kalmak mecburi. Murat, 2004 yılında askere gitti. Askerlik bitiminde üç defa katıldığı zorunlu seferberlik hizmetini 2009 yılından itibaren ret ederek Vicdani Redçi oldu.

Halil Savda

28.02.2014

Aralık 2013’te bir panel için gittiğim Lefkoşa’de Vicdani Redçi Murat Kanatlı ile uzunca sohbet etme şansım oldu. Onu tanıyarak güzel bir dost edindim.
Tüm sıkıntılarına rağmen hayata gülümseyerek bakan ve her soruna adil bir çözümü olan güzel bir dost.
Murat, 25 Şubat 2014 tarihinde gittiği mahkemede on gün hapis cezasına çarptırılarak tutuklandı ve şimdi cezaevinde.
Murat Kanatlı tutuklandı çünkü o Vicdani Redçi. Vicdani Redçi olması nedeniyle yargılandığı Askeri Mahkeme’de para cezasına çarptırıldı.
Murat, savaş ve militarizme “ne bir sent ne de bir saniye” prensibi ile para cezasını ödemeyi reddetti.
Murat Kanatlı kimdir?
1973 doğumlu ve evli.
Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu.
1989 yılında kurulan YKP (Yeni Kıbrıs Partisi) ile üniversite yıllarında tanıştı. 1993-2002 yılları arasında YKP Gençlik Uluslararası İlişkiler Sekreterliği ve Genel Sekreterliğini yaptı.
1995 yılında Yeni Kıbrıs Partisi’nin Meclis üyeliği ve Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi.
Kıbrıs’ın kuzeyinde askerlik hizmeti zorunlu ve bitiminde de her yıl seferberlik kapsamında bir gün kışlada kalmak mecburi.
Murat, 2004 yılında askere gitti. Askerlik bitiminde üç defa katıldığı zorunlu seferberlik hizmetini 2009 yılından itibaren ret ederek Vicdani Redçi oldu.
Murat, Vicdani Red ile tanışmasını şöyle anlatıyor: “Son 20 yıl içinde anti-militarist mücadelede aktif olan biri olarak 1993 yılındaki Kıbrıs’ın kuzeyindeki Salih Askeroğlu’nun vicdani ret kampanyasında aktif görev aldım. Bu hakkın Kıbrıs’ın kuzeyinde de yasallaşması talebini o tarihten itibaren çeşitli düzeylerde birçok aktivist ile birlikte dile getirdik.
Bu mücadeleyi 2007 Aralık ayında Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi’nin ilanı ile bir adım öteye taşıdık…
15 Mayıs 2008 tarihinde Kıbrıs Gazetesinde yayınlanan röportajımızda vicdani retçilerin barış zamanında değil tam da savaş anında, taraf olmamayı deklare ederek barış çağrısı yapan kişiler olduğunu söylemiştik.”
Murat, 15 Mayıs 2009 yılında Vicdani Redçiler İçin Avrupa Bürosu (EBCO)’nun tüm Kıbrıs temsilciliğini üstlendi ve EBCO Yürütme Kurulu üyeliğine seçildi.
Hala Avrupa Vicdani Red Bürosu Yürütme Kurulu üyeliği ve Avrupa Sol Partisi Yürütme Kurulu üyeliğini sürdürüyor.
Murat Kanatlı yanıtlarını Vicdani Red deklarasyonunda sorduğu sorularda bularak antimilitarist düzlemde Vicdani Redçi oluyor. İşte Kanatlı’nın sorduğu sorular ve sorularında bulduğu yanıtları:
“Bizim için düşman kim?
Telin diğer tarafındaki herhangi biri mi?
Ledra Caddesi’nde her gün gördüğün, birlikte kahve içtiğin biri mi?
Birlikte İsrail, ABD ve diğer elçilikler önünde defalarca savaşlara karşı mücadele ettiğimiz insanlar mı düşman?
Başka coğrafyalardaki savaşlara birlikte karşı çıkarken kendi yurdumuzda mı birbirimize silah mı çekeceğiz?
Kıbrıs’ın birleşmesi için iğneyle kuyu kazar gibi iki toplumlu etkinlik düzenlediğimiz insanlar mı düşmanımız olacak?”
Sorunların savaşız ve şiddetsiz çözülebileceği ve bu çözümlerin çok daha kalıcı olduğu bilinen bir gerçekken, savaşta ısrar niye?
Savaş ile yaratılan her de-facto durumun hala da acı ve kan ürettiği koşullarda Vicdani Red ile savaşın insan kaynağını kurutma talebini mi suç sayılacak?
Savaş bütçelerinin azaltılması ile sağlık ve eğitime yapılacak katkılarla nice hayatların değiştirileceğini göremiyor muyuz?
Savaşın bir tarafı olmayacağım ve savaş hazırlıklarına katılmayacağım”
Biz savaşların; yani bu coğrafyadaki veya dünyanın herhangi bir yerindeki savaşın tarafı olmayacağız”
Ulus orduları ve militarizm kendini “düşman” kavramı üzerinden üretirken Murat ise “düşman” kavramının içindeki çelişki ve geriliği deşifre ederek antimilitarist bir düzleme açılıyor. Kıbrıs’ta ve Türkiye’de Murat’ın sorduğu sorularda yanıtlarımızı aradığımızda barış ve özgürlük daha yakın olacaktır.
Savaş ve onun patronları soğuk yüzleri ile barış ve özgürlüğü uzak kılarken gülümseyerek barışı yakın kıldığın ve umudunu ayakta tuttuğun için teşekkürler Murat.

yeniozgurpolitika.info

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org