Mustafa Turan

2013 01 Aralık Mustafa Turan – VR-DER’in düzenlediği etkinlikte gönderdiği mektup okundu.   Merhabalar öncelikle böyle onurlu bir mücadeyi yürüttüğünüz için sizlere teşekkür ediyorum. Benim Adım Mustafa Turan Aslen Mardinli olup Diyarbakır doğumluyum Yaşım 26 yüz yıldır dili, kültürü, soyu, inkar edilen bir halkin evladıyım. Köyü, evi, tarlası yakılmış gaspedilmiş ve yaşadığı il olan mardının ömerya köyünden

2013 01 Aralık Mustafa Turan – VR-DER’in düzenlediği etkinlikte gönderdiği mektup okundu.

 

Merhabalar
öncelikle böyle onurlu bir mücadeyi yürüttüğünüz için sizlere teşekkür ediyorum.

Benim Adım Mustafa Turan
Aslen Mardinli olup Diyarbakır doğumluyum Yaşım 26
yüz yıldır dili, kültürü, soyu, inkar edilen bir halkin evladıyım.
Köyü, evi, tarlası yakılmış gaspedilmiş ve yaşadığı il olan mardının ömerya köyünden diyarbakira sürgün edilmiş bir ailenin bireyiyim. Bu inkar imha ve yök sayma politikalarına karşı çıkıp kurd özgürlük hareketine (PKK) katılan bir çok aile bireylerimizden dolayı sürekli sistematik bir biçimde gözaltı, tutuklanma ve işkenceye tabi tutulduk ve tutuldum. Yaşam hakkımızın elimizden alındığı kürd muhalefetini her hükümeti ile her iktidarı ile ezilmeye çalışılmış bir görüşün mensuplarıyız. Ceza evi ile ilk tanıştığımda 13 yaşımda idim. Gördüğüm işkence ve hakaretler ile haksız tutuklanmamdan dolayı içimde yaşadığım ülkeye karşı müthiş derecede soğumama sebeb oldu. Gittiğim okulda kimliğimin olmayışından tutun türkçe öğerenip güzelce öğretmenlerimizi dinlemediğimiz için öğretmenlerden yediğim dayaklardan ve yoksul olmamızında verdiği etkiyle 3. sınıf terkim. Ama cezaevinde okuma yazmayı ancak bu kadar öğrenip yazabiliyorum. Şu anda avrupada siyasi görüş ve gördüğüm haksız baskı ile tutuklanmalarım ile kesinleşmiş hapis cezamdan dolayı aprupaya kaçıp iltica etmiş durumdayım. Kendi ülkemden kaçıp başka bir ülkede aile bireylerinden toplumundan kültüründen dilinden uzak yaşamayı bana son şans olarak bırakan TC devletine ve ordusuna askerlik yapmayacağımı bildiriyor sizle birlikte 1 aralıkta vicdanı reddimi açıklamak istiyorum. Avrupada vazodaki bir çiçek gibi yaşıyorum. Ve bu benim çok zoruma gidiyor. Üç defa askerlikten kaçtım yapmamak için bunca sene direndim görüşüm inancım doğrultusunda ve halkıma zulmeden katleden bir orduda silah altına alınmayı red ediyorum.

Not: suan telefondan yazıyorum bu emaili. Türkçem o kadar iyi olduğunu söylüyemem. 3 sınıf terk birini umarım anlayışla karşılarsınız. Ayrıca gerekli kimlik bilgileri ile kanıt lazımzsa ben burdayım size sunabilirim.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org