Mustafa Ünalan

1998, 01 Ocak Mustafa Ünalan – ALMANYA – sk’ya gönderildi Ben sizlere burada askerden kaçmak yerine, gerekçelerimi açıklayarak, neden hiçbir zaman herhangi bir orduda askerlik yapmayacağımı deklare ediyorum. Benim çocukluğum Türkiye’de farklı kültürler içerisinde geçti, en yakın arkadaşlarım Kürt Kenan, Laz Mehmet, Ermeni Noyan, Türk Hasan, Alevi Metin, Tatar Fiko, v.d. idi. Bugünse burada Michael, Lili,

1998, 01 Ocak Mustafa Ünalan – ALMANYA – sk’ya gönderildi

Ben sizlere burada askerden kaçmak yerine, gerekçelerimi açıklayarak, neden hiçbir zaman herhangi bir orduda askerlik yapmayacağımı deklare ediyorum.
Benim çocukluğum Türkiye’de farklı kültürler içerisinde geçti, en yakın arkadaşlarım Kürt Kenan, Laz Mehmet, Ermeni Noyan, Türk Hasan, Alevi Metin, Tatar Fiko, v.d. idi. Bugünse burada Michael, Lili, Nikos, Mauritzio, Luis, Baran, Ali v.d. şu anda Türkiye’de sürmekte olan savaş yüzünden benim gibi yüzlerce insan birbirine cephe almak, yani karşılıklı düşman olmak zorunda bırakıldılar. Bizlere düşman olarak belletilen arkadaşlarımızla yaşadığımız korkuları, sevinçleri, üzüntüleri unutturdular, hatta her insan gibi çiçek koklamayı, sevmeyi, kitap okumayı, dondurma yemeyi, bisiklete binmeyi, güneşin batışını seyretmeyi yasakladılar. Aslında bu yukarıda saydıklarımın tümü, dünya üzerinde yaşanan bütün savaşlar için geçerlidir. çünkü savaşları çıkartanlar insanlar değil devletlerdir. ınsanlar (askerler) sadece kendilerine biçilen rolleri oynayan kuklalardır. Rol sorgulamadan ölmemiz veya öldürmemizdir. Onları (insanları) öldürmek aslında kendimizi öldürmektir. Benim yaptığım ise, bu yukarıda bahsettiklerimi vicdanımla bağdaştıramadığım için sorgulamaktan ibarettir. Sorguladığımda ise savaşların insanlığın yüzkarası olduğunu, bugüne kadar yaşanan binlerce savaş sonucunda milyonlarca insanın öldüğünü, sakat kaldığını, değişik kültürlerin yıkıntılar altında yok olduğunu, doğamıza onarılmaz zararlar verildiğini görmekteyim.
Sonuç: Her seferinde öldürme gücü eskisinden daha yüksek silahlar üretilmekte, savaşlar çok daha büyük yıkımlara ve ekolojik felaketlere sebep olmaya devam etmektedir.
Savaşlar ordular tarından yapılmaktadır, ordularsa askerlerden oluşmaktadır, zorla askere götürülerek, insan vücudunu ve ruhunu öldürme sanatını öğrenmeyi reddetmekten başka şansım yok. Burada kesinlikle askerlik yapmayacağımı bir kez daha vurguluyor ve tüm insanları dünya üzerinde yaşanan tüm savaşların bir an önce bitirilmesi için savaşlara karşı aktif olmaya ve askere gitmemeye çağırıyorum.”

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org