Nimet Arıkan

Taksim Tarlabaşı’nda bulunan İnfial’de kadınlar vicdani retlerini açıkladılar.

Ben Nimet Arıkan

Doğduğumuz andan itibaren yaşamımıza hükmeden devlet ve devletin yarattığı kurumların (aile, okul, mahalle kuralları, hastane, askerlik, iş yaşamı) otoritesi altında itaat etmeye, militarist ve erk-egemen cinsiyetçi rollere ve köleleştirilmiş yaşamlara itiraz ediyorum.

Savaşların ezilenlerin özgürlükleri ve temel yaşam hakları için yaptıkları meşru müdafalar dışında otoriteler tarafından politikalar, hırslar ve mülki açgözlülükleri için yapılan savaşlara taraf olmak istemiyorum. Bu noktada otoritelerin savaşlarında herhangi bir şekilde rol oynamayı reddediyorum.

Ayrıca kadınların savaşlarda önce taraf olmaya zorlanıp, savaşların arka bahçelerinde hemşire, savaş silahları hazırlayan, çocuklarını savaşa gönderen ya da savaş içerisinde ilk mağdur (tecavüz ve söz sahibi olmadıkları savaşlarda ailelerinin ve yuvalarının dağıtılması) olmasını reddediyorum.

Bazı ülkelerde kadınların da devlet tarafından zorunlu askerliğe alındığını bildiğimizden topyekün devletlerin savaş ve otorite kurallarını bir kadın olarak reddediyorum.

Kısacası otoriter, sömürücü, cinsiyetçi devlet ya da devlet gibi işleyişi olan yapılar içerisinde kan dökmeyi ve şiddete yol açan işleyişe alet olmayı Anarşist Feminist düşünceye yakın bir birey olarak reddediyorum.

Tüm bu nedenlerle ototritelerin emrettiği tüm savaşlara, şiddete karşı VİCDANİ REDDİMİ İLAN EDİYORUM.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org