“Oğlum Komutanı Tarafından Vuruldu”

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, çocukları askerde şüpheli şekilde öldüğü öne sürülen 40 aileyle birlikte düzenlediği basın toplantısı düzenledi

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, çocukları askerde şüpheli şekilde öldüğü öne sürülen 40 aileyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulmasını istedikleri alt komisyon için başvuru yaptıklarını ancak henüz bu komisyonun kurulmadığını söyledi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, şüpheli asker ölümleriyle ilgili TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde bir alt komisyon kurulması gerektiğini söyledi.

Ölümü şüpheli olan yaklaşık bin kişinin olduğunu iddia eden Aygün, ailelerin dört temel taleplerinin olduğunu ifade etti.

Aygün, bu talepleri, “Adalet istiyorlar, öldürenlerin yargılanmasını istiyorlar; TBMM’de özel olarak bir komisyon kurulmasını istiyorlar; Bu olayların askeri yargıda değil, sivil yargıda ele alınmasını istiyorlar; aileler çocuklarının şehit olarak kabul edilmesini istiyorlar” şeklinde aktardı.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, 1,5 yılda kışlada ölen asker sayısının 166 olduğunu belirterek, bu durumun vicdanları yaraladığını söyledi.

Bu olayların üzerinin örtüldüğü yönünde ciddi kuşkular olduğunu ifade eden Çam, askeri yargı tarafından bu olayların üzerine etkin şekilde gidilemediğini, bunların sivil yargıda görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Çam, “Bu ölümlerin üzerini örtmeye çalışmak bu cinayetlere ortak olmaktır” dedi.

“BİR SIKINTISI YOKTU”
Anne Remziye Durgun gözyaşları içinde, “5 kızım, bir oğlum vardı, 12 ay askerlik yaptı izine geldi. Telefon açtı, ‘Anne ne yapıyorsun’ dedi. Çorap istedi, para gönderdim. Yavrumu askerde besliyordum. ‘İntihar etmiş’ dediler. Bir sıkıntısı yoktu” diye konuştu.

Murat Oktay Can’ın annesi ise, “Oğlun intihar etti’ diye söylediler. Oğlumda iki kurşun vardı, birini estetikle kapatmışlar. Oğlum komutanı tarafından vuruldu. 4 sene sonra sefer görev kağıdı geliyor. Sayın Başbakan’a sesleniyorum, ‘çocuklarımıza şehitlikleri verilsin” dedi.

Baba Recep Er, “Çocuğumun intihar edecek hiçbir sebebi yoktu. Oğlum, böyle bir teşebbüste hayatta bulunmaz. Oğlumun hakkını aramak için geldik” ifadelerini kullandı.

(meclishaber/iha)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org