Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Müslümanlar’a saldırının bilançosu artıyor

Kızılhaç’a göre ise, Cumartesi günü meydana gelen saldırı ve sonrasındaki olaylarda en az 115 kişi yaşamını yitirdi.

Orta Afrika’da saldırıların bilançosu artıyor

İç savaşın devam ettiği Orta Afrika Cumhuriyeti’nde hafta sonunda düzenlenen kanlı saldırının bilançosu giderek ağırlaşıyor.

ANF BANGUİ Çarşamba, 17 May 2017
Başkent Bangui’ye 470 kilometre mesafedeki Bangassou’da Müslümanların yaşadığı bir mahalleye yönelik saldırıdaki ölü sayısı farklı kaynaklara göre değişiklik gösteriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Misyonu Minusca’ya göre Bangossou’daki saldırı ve sonrasında yaşanan olaylarda 6 BM askerinin yanı sıra 26 sivil yaşamını yitirdi.

Ancak bölgede faaliyet gösteren diğer kuruluşlara göre çatışmalarda ölü sayısı çok daha fazla. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) açıklamasında, Bangassou’da sadece bir camiye 17 kişinin cenazesinin getirildiği kaydedildi.

Kızılhaç’a göre ise, Cumartesi günü meydana gelen saldırı ve sonrasındaki olaylarda en az 115 kişi yaşamını yitirdi.

Öte yandan Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırındaki kentte yaşanan olaylar nedeniyle son birkaç günde 3 bine yakın kişi bu ülkeye sığındı.

Ülkedeki BM misyonu Minusca’da görev yapan bir asker Cumartesi günü yaşanan saldırıda, 5’i ise 8 Mayıs’taki bir başka saldırıda yaşamlarını yitirmişlerdi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2014 yılına kadar Séléka adıyla bilinen Müslüman örgütler ittifakı ile Anti-Balaka adı altında silahlanan ve çoğunluğu Hristiyanlardan oluşan silahlı örgütler arasındaki çatışmalar yeniden yoğunlaşmıştı. 2013-2014 yılları arasında süren ‘Üçüncü İç Savaş’ta 3 bini aşkın kişi yaşamını yitirmişti.

İç savaş sonrasında BM’nin bölgeye müdahalesine rağmen belli aralıklarla çatışmalar yaşanıyor.

4,5 milyon nüfuslu ülkede 900 bine yakın kişi yerlerinden edilirken, BM’ye göre nüfusun yarısı insani yardıma muhtaç durumda. BM barış misyonu Minusca kapsamında halen 12 bin 500 asker görev yapıyor.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org