Af Örgütü: OAC’deki etnik temizliği durdurun! (İMZA VER!)

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve MAZLUMDER olarak Afrika Birliği’ni Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki etnik temizliğin ve insanlık krizinin durdurulması amacıyla harekete geçmeye ve barış güçlerini gerektiği şekilde desteklemeye çağırıyoruz.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki etnik temizliği durdurun!

Afrika kıtası liderlerine sesleniyoruz!

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki güvenlik durumu, Mart 2013’ten bu yana kontrolden çıkmış durumda. Ülkede insanlık krizi yaşanıyor.

“Balaka karşıtı” olarak bilinen Hristiyan milisler, ülkedeki Müslüman azınlığın tamamına yönelik “intikam” saldırıları düzenliyor. On binlerce Müslüman, sivil ayrım gözetmeyen şiddet olayları ve öldürülmekten kaçmak zorunda kaldı. Yüzlerce Müslüman yaş ayrımı gözetmeksizin katledildi. Sadece Ocak ayında Bangui’nin kuzeybatısındaki köylerde gerçekleşen iki saldırıda 50’den fazla Müslüman öldürüldü. Mağdurlar arasında en az sekiz çocuk, beş kadın ve üç yaşlı erkek bulunuyordu. Yaşları yedi ve 18 olan iki kız çocuğu en genç mağdurlardı, en yaşlı mağdur ise 70 yaşındaydı.

Ülkede bulunan uluslararası barış koruma güçleri Müslüman sivillere yönelik etnik temizliği engelleme konusunda yetersiz ve başarısız. Uluslararası toplum, katliamları durdurmayı gerçekten istiyorsa, barış güçlerinin yeterli ölçüde desteklenmesini ve Müslümanların tehdit edildiği bölgelerde bulunmalarını sağlamalı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve  MAZLUMDER olarak Afrika Birliği’ni Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki etnik temizliğin ve insanlık krizinin durdurulması amacıyla harekete geçmeye ve barış güçlerini gerektiği şekilde desteklemeye çağırıyoruz.

Siz de bir imza verin ve bu insanlık krizine karşı ses çıkarın!

İMZALA

**

Uluslararası Af Örgütü Orta Afrika Cumhuriyeti
Cumhurbaşkanı ile görüştü


Uluslararası Af Örgütü temsilcileri bugün Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Catherine SambaPanza ile Bangui’de görüşerek büyüyen krizle ilgili endişelerini dile getirdi.

Uluslararası Af Örgütü görüşmede şu konulara değindi:

  • Başkent Bangui ve ülkenin diğer bölgelerinde sivillerin korunmasının yetersiz olması konusundaki endişeler.
  • İki taraftan da ağır insan hakları ihlallerinde rolü olanların adalet önüne çıkarılması.
  • Davalarının hızlı ve adil bir şekilde görülmesi.
  • İnsan haklarının hükümetin politikalarının merkezinde olmasının güvence altına alınması. 

Bir saatten fazla süren görüşmeye Adalet Bakanı, Cinsiyet Eşitliği ve Sosyal Politikalar Bakanı, Genel Kurmay Başkanı ile Diplomatik ve Yasal danışmanlar katıldı.

Uluslararası Af Örgütü Orta Afrika Uzmanı Christian Mukosa, “Çok iyi bir görüşmeydi. Cumhurbaşkanı endişelerimiz konusunda çok anlayışlıydı ve diyaloğumuzu ilerletmeyı dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

20.02.2014Christian Mukosa ile röportaj yapmak için kendisine +44 7961 421 541 ya da + 236 726 164 70 numaralı telefonlarladan ulaşabilirsiniz.
Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi © 2014
PAYLAŞ.
VicdaniRet.org