UAÖ: OAC’de Müslamanlara etnik temizlik yapılıyor

Geçen yıl ağırlıkla Müslümanlardan oluşan ve Hristiyan köylerini basarak yakıp yıkmak, sivilleri öldürmek ve kadınlara tecavüz etmekle suçlanan Seleka adlı isyancı grubun iktidarı ele geçirmesinin ardından Müslümanları hedef alan saldırılar da başlamıştı.

OAC lideri Hristiyan milislere ‘savaş açtı’

Son güncelleme: 13 ŞUBAT 2014 – TSİ 02:13
Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Cumhurbaşkanı Catherine Samba-Parza Müslümanları katleden Hristiyan milislerle “savaşa gireceğini” söyledi.Panza anti-balaka adlı milislerin “misyonlarını kaybettiğini” ve “katil ve yağmacılara” dönüştüklerini belirtti.

Milisler geçen yıl Müslümanlar’ın yaptığı katliamların intikamını aldıklarını iddia ediyor.

Onbinlerce Müslüman Kamerun ve Çad’a kaçarken, çok daha fazlası OAC sınırları içindeki kamplarda yaşıyor.

Uluslararası Af Örgütü durumu bir “etnik temizlik” olarak tanımladı.

Ancak bu tanımı reddeden Panza şiddet olaylarını bir “güvenlik sorunu” olarak gördüğünü söyledi.

Panza “Kadın olduğum için zayıf olduğumu sanabilirler. Ancak şimdi cinayet işlemek isteyen anti-balakaların kendisi avalanacak” dedi.

Kaçan Müslümanlar’ın birçoğu gıda işi yapan tüccarlar.

Kaçmaları sonucu ülkedeki gıda dağıtımı çöktü ve insani kriz daha da kötüleşti.

Görgü tanıkları başkent Bangui’deki bir pazardaki onlarca tezgahın boş olduğunu söylüyor.

Bulunabilen çok az etin de ülkede yetiştirilen domuzlardan geldiği belirtiliyor.

BM Dünya Gıda Programı dün Kamerun’dan OAC’ye bir ay sürecek havadan gıda sevkiyatı başlattı.

‘Yardım yetersiz’

Gelecek haftalarda 1800 ton tahıl gönderilecek, ancak Dünya Gıda Programı bunun 10 katına ihtiyaç duyulacağını söylüyor.

Geçen yıl ağırlıkla Müslümanlardan oluşan ve Hristiyan köylerini basarak yakıp yıkmak, sivilleri öldürmek ve kadınlara tecavüz etmekle suçlanan Seleka adlı isyancı grubun iktidarı ele geçirmesinin ardından Müslümanları hedef alan saldırılar da başlamıştı.

Seleka’nın lideri Ocak ayında görevinden çekildi ama bu, durumu yatıştırmak yerine daha da alevlendirdi.

Kendilerini Hristiyan öz savunma güçleri olarak gören milisler Müslümanlara yönelik intikam saldırılarını tırmandırdılar ve Bangui ile diğer kentlerden göçe zorladılar.

Orta Afrika Cumhuriyeti nüfusunun dini bileşimi

Hristiyan: %50

Müslüman: %15

Yerel inançlar:%35

Kaynak: Index Mundi

Kaynak: bbc.co.uk/turkce

**

 

‘Orta Afrika Cumhuriyeti’nde hiç Müslüman kalmayabilir’

Son güncelleme: 9 ŞUBAT 2014 – TSİ 21:08
Merkezi ABD’de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü Human Rights Watch, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki iç savaş yüzünden tüm Müslüman nüfusun ülkeyi terk etmek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.Yaklaşık 4.5 milyon kişinin yaşadığı üllede Müslümanlar nüfusun yüzde 15’ini oluşturuyor.

Geçen yılki darbenin ardından Müslümanlarla Hristiyanlar arasındaki çarpışmalar, ülkeyi felce uğrattı.

‘Müslümanların izleri siliniyor’

İnsan Hakları İzleme Örgütü Acil Durumlar Direktörü Peter Bouckaert, BBC’ye yaptığı açıklamada, bu hafta sonunda başkent Bangui’deki çatışmalarda en az 10 kişinin öldüğünü söyledi.

Bouckaert altı kişinin Müslüman milisler tarafından öldürülmesine misilleme olarak bir Müslüman’ın Bangui’de palayla öldürülmesine bizzat tanık olduğunu aktardı.

Savaş nedeniyle on binlerce Müslüman Kamerun ve Çad’a sığındı.

Bouckaert, “Şiddet nedeniyle önümüzdeki günler ya da haftalar içinde kalan Müslümanlar da Çad’a gidebilirler. Tamamen boşaltılmış Müslüman mahalleleri var. Buradaki evlerini yıkıp, Müslümanların izlerini siliyorlar” dedi.

Orta Afrika Cumhuriyeti geçen yıl Müslüman Seleka isyancılarının yönetimi ele geçirmesinden sonra kaos ortamına sürüklendi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ilk Müslüman devlet başkanı olan darbe lideri Michel Djotodia, bölge ülkelerinin girişimiyle sağlanan barış süreci uyarınca istifa etmişti.

Ancak, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden biri olan, eski Fransız sömürgesi Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki iç savaş durmadı.

 

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org