Pakete vicdani ret, LGBT girmedi

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Oğuz Sönmez ise “Paket içerisinde vicdani reddin olmayacağı beklediğimiz bir şeydi. Başbakan bu konuyu kendisi şahsen kapatmış durumda” dedi.

Açıklanan demokrasi paketi, LGBT bireylerini memnun etmedi

Açıklanan demokrasi paketi, LGBT bireylerini memnun etmedi. Pakette “Ayrımcılık, yaşam tarzına müdahale, din, dil, ırk, mezhep, cinsiyet, siyasi düşüncesi nedeniyle nefret suçu işleyenlerin 1 ila 3 yıl arasında yargılanacakları” ifade edildi. Ancak pakette cinsel eğilime yönelik bir düzenlemenin yer almamasına LGBT bireyleri tepki gösterdi. Lambda İstanbul’un Hukuk Danışmanı Avukat Fırat Söyle, açıklanan paket için “Doğuştan ölü bir pakettir” değerlendirmesi yaparken Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Oğuz Sönmez ise “Paket içerisinde vicdani reddin olmayacağı beklediğimiz bir şeydi. Başbakan bu konuyu kendisi şahsen kapatmış durumda” dedi.

Fırat Söyle, şunları ifade etti: “Pakette ‘Yaşam tarzına müdahaleye izin verilmeyecek’ diyor ama LGBT bireyler üzerinde devletin kendi eliyle yarattığı bir ayrımcılık var. Devlet memurları eşcinsel olduğunda devlet memurluğundan çıkarılıyor. LGBT bireyler için hiçbir şekilde düzenleme yok. Varoluşları kabul edilmiyor. Öncelikle var olduğunu tanıyacaksın ki ondan sonra düzenleme yapacaksın. LGBT için hiçbir düzenleme olmadığı için doğuştan ölü bir pakettir.”

Sosyal Değişim Derneği Genel Sekteri Levent Şensever de nefret suçu cezalarının LGBT’lileri kapsamadığını belirterek “LGBT en çok nefret söylemlerine maruz kaldığı için ‘Nefret söylemi cezalansın’ isteklerinde haklıdırlar” dedi.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org