Papa: “Savaşlar bir endüstridir, ardında para ya da güç var”

“Savaş, bir silah işidir. Teröristler mi silah yapıyor? Evet belki biraz. Savaş yapmaları için onlara silahı kim veriyor? Tamamen bir çıkarlar ağı var, ardında para ya da güç var.”

Papa’dan Türkiye-Rusya krizi açıklaması

“Savaşlar bir endüstridir”

01 Aralık 2015 Salı 14:39
Ruhani lider, İtalyan La Repubblica gazetesinden Marco Ansaldo’nun “Türkiye, 17 saniyelik hava sahası ihlalinin ardından Rusya’nın uçağını düşürdü. Karşılıklı özürler beklendi, ama olmadı. Bunun ardından Rusya-Türkiye arasında baş gösteren krizle ilgili Vatikan’ın pozisyonu nedir” sorusu ve “Birçok kez parçalı 3’üncü Dünya Savaşı’nın yaşandığından da bahsetmiştiniz” hatırlatması üzerine şunları kaydetti:

“Savaşlar hırslar için yapılıyor -kendini haksız bir saldırı karşısında savunmak için olan savaşlardan bahsetmiyorum- savaşlar bir endüstridir. Tarihte birçok kez gördük ki bir ülke, ‘Bütçe iyi gitmiyor. Savaş yapalım’ diyor ve bütçedeki dengesizlik son buluyor. Savaş, bir silah işidir. Teröristler mi silah yapıyor? Evet belki biraz. Savaş yapmaları için onlara silahı kim veriyor? Tamamen bir çıkarlar ağı var, ardında para ya da güç var. Ya ekonomik güç ya da imparatorluk gücü var. Ancak biz yıllardır savaştayız ve her seferinde bu artıyor: parçalar daha az ya da daha büyük, öyle değil mi?”

“Vatikan ne düşünüyor bilmiyorum” diye gülümseyerek sözlerini sürdürmesi gülüşmelere neden olan Papa, şu ifadelerle açıklamalarına devam etti:

“Ben ne mi düşünüyorum? Savaşlar bir günahtır ve insanlığa karşıdır, insanlığı yok ediyorlar, sömürünün, insan ticaretinin ve birçok şeyin nedenleridir. Savaşlar durmalıdır. Gerek Kenya’daki yerleşkesinde olsun gerekse de New York’takinde, Birleşmiş Milletler’de (BM) iki kez şunu söyledim: ‘Sizin işiniz nominalizm olmasın, barış yapın.’ Birçok şey yapıyorlar. Burada, Afrika’da mavi kasklıların (BM barış gücü askerleri) nasıl çalıştığını gördüm, ancak bu yeterli değil. Savaşlar Tanrı’nın değildir. Tanrı, barış Tanrısıdır. Tanrı dünyayı yarattı, her şeyi güzel yaptı ve sonra… İncil’de, bir kardeşin bir kardeşi öldürdüğü (Habil ile Kabil) anlatılıyor: ilk savaş. Yani ilk dünya savaşı kardeşler arasında. Bunu büyük bir acıyla söylüyorum.”

http://www.demokrathaber.net/guncel/papadan-turkiye-rusya-krizi-aciklamasi-h58134.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org