Polonya, yasa dışı yollarla gelen asker kaçaklarını Ukrayna’ya iade etmeye başladı

24 Şubat 2022’de Ukrayna’da genel seferberlik ilan edilmiş ve ülke yetkilileri, zorunlu askerlik çağındaki erkeklerin hizmetten kaçmamalarını sağlamak üzere tedbirler geliştirmişti.

Polonya, ülkeye mülteci olarak gelen askerlik çağındaki Ukraynalıları iade ediyor

05.09.2023
Polonya makamları, Rusya’nın askeri müdahalesinin hemen ardından, 24 Şubat 2022 tarihinden sonra Ukrayna’dan yasa dışı yollarla ayrılan askerlik çağındaki erkekleri Ukrayna’ya iade etmeye başladı.

Rzeczpospolita gazetesinin haberine göre Varşova, Kiev ile yapılan bir anlaşma temelinde ‘yasa dışı göçmen kaçakçılığına karışan söz konusu şahısları’ iade etmiş durumda.

Polonya Sınır Muhafızlarına göre 24 Şubat 2022’den sonra ülkeye yaşları 18 ila 60 arasında değişen yaklaşık 2,87 milyon Ukrayna vatandaşı giriş yaptı. Ayrıca son 1,5 yıl içinde yaklaşık 2,8 milyon kişi geri döndü.

Gazetenin haberinde, Polonya-Ukrayna sınırından geçen yaklaşık 80 bin Ukraynalının ‘kaçak durumuna düşebileceği’ kaydedildi.

Öte yandan gazete, Ukrayna Devlet Başkanlığı İdaresi’nin parlamentodaki temsilcisi ve parlamentonun Ulusal Güvenlik, Savunma ve İstihbarat Komisyonu üyesi Fyodor Venislavskiy’in, “Bu Ukrayna için önemli bir sayı, zira bu insanlar harekete geçirilerek silahlı kuvvetlerimizin saflarına katılabilir ve böylece savunma ve güvenliğimizi güçlendirebilir,” ifadelerini aktardı.

Venislavskiy’e göre, Ukrayna savcılığı uluslararası yakalama emirlerini kullanarak yurt dışındaki Ukrayna vatandaşlarını kovuşturmaya başlayabilir, zira pek çok kaçak ya sınır muhafızlarına rüşvet vererek ya da aracıların faaliyet gösterdiği ‘yeşil sınır üzerinden’ ülkeyi terk etti.

Polonya Emniyet Sözcüsü Mariusz Czarka ise, gazeteye verdiği demeçte “Örneğin basit bir yol kontrolü sırasında böyle bir yabancıyı gözaltına alırsak, Ulusal Polis Veri Tabanımız bu şahsın Ukrayna savcılığı tarafından arandığını gösterecektir, zira Interpol verileri orada yer alıyor. Söz konusu şahsı gözaltına alırız, savcılığı bilgilendiririz ve iade konusu mahkeme tarafından karara bağlanır,” bilgisini paylaştı.

Polonya’nın Kiev Büyükelçisi Bartosz Cichocki, Rzeczpospolita‘nın haberiyle ilgili olarak Ukrayna basınına yorum yapmayı reddetti.

Ukrayna’nın genel seferberliği

24 Şubat 2022’de Ukrayna’da genel seferberlik ilan edilmiş ve ülke yetkilileri, zorunlu askerlik çağındaki erkeklerin hizmetten kaçmamalarını sağlamak tedbirler geliştirmişti. Ukraynalıların özellikle yurt dışına seyahat etmeleri yasaklanmış ve kamu kurumlarında, sokaklarda ve kalabalık yerlerde celpler çıkarılmıştı.

Ukrayna medyasına göre, pek çok erkek, silah altına alınmamak için aylarca evlerinden çıkmıyor.

Seferberlik halihazırda çok sayıda skandala yol açtı. Medyada düzenli olarak askeri komiserlerin celpleri teslim ederken vatandaşlara karşı güç kullanmaları, sağlık nedenleriyle hizmete uygun olmayan kişilerin seferberlik kapsamına alınmaları, milletvekilleri ve yetkililerin seferberlikten kaçmaları ve askerlik çağındaki çocuklarını yurt dışına götürmelerini konu alan haberler yer buldu.

Bunun yanı sıra Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in partisi Halkın Hizmetkârı’nın parlamento grubu başkanı David Arahamiya, geçen hafta yaptığı açıklamada, Kiev makamlarının çürük raporu Ukrayna’yı terk eden askerlerin iadesi için ilgili ülkelerin makamlarına müracaat edeceği mesajını vermişti.

Kaynak: Harici

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org