Putin, “Batı’nın amacı bizi yok etmek” dedi, 300 bin yedek askeri göreve çağırdı

“Batı’nın amacı Rusya’yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek, doğrudan 1991’de SSCB’yi böldüler, ve şimdi Rusya için zaman geldi.” Belarus Cumhurbaşkanı, orduya ‘savaş zamanı’ talimatı verdi. Sırbistan Cumhurbaşkanı: Büyük bir savaşa yaklaşıyoruz…

Putin kısmi seferberlik ilan etti

21 Eylül 2022
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kısmi seferberlik kararı Kremlin resmi web sitesinde yayımlandı. Rus lider, seferberlik kapsamında özel askeri harekata katılan kişilerin ödeme ve sözleşmeli asker statüsü alacağını belirtti, kısmı seferberlik kararının bugünkü duruma uygun olduğunu söyledi. Rus lider, “Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır” dedi.

Putin’in konuşmasından başlıklar:

“Batı’nın amacı Rusya’yı zayıflatmak, bölmek ve yok etmek, doğrudan 1991’de SSCB’yi böldüler, ve şimdi Rusya için zaman geldi.

Amacımız Donbas’ı özgürleştirmek. Özel operasyonun ana hedefleri değişmedi, Luhansk tamamen kurtarıldı, Donetsk ise kısmen…

Donbas’taki müttefik kuvvetler, Donetsk topraklarını adım adım özgürleştiriyor, sistemli bir şekilde hareket ediyor, personeline sahip çıkıyorlar.

Batı, 2014’te bir savaş başlatarak Ukrayna halkını savaş topuna dönüştürdü. Batı Ukrayna ve Rusya arasında barış istemiyor.

Ukrayna’da önleyici bir askeri operasyon kararı kesinlikle gerekliydi ve mümkün olan tek karardı, almak zorundaydık.

Donbas halkını moral olarak yalnız bırakamazdık.

Ukrayna’nın Donbas, Zaporijya ve Herson bölgelerinin bağımsızlık kararlarını destekliyoruz.

Batı her çizgiyi aştı, sorumsuz politikacılar Ukrayna’ya saldırı silahları tedarikinden, Rusya’ya karşı teçhizat saldırılarından bahsediyor.

Batılı ülkeler bize karşı nükleer şantaj da dahil bütün tehditleri sergiliyor.

Toprak bütünlüğü tehdit edilirse Rusya elindeki tüm imkanları kullanacaktır. Bu bir blöf değildir.”

300 bin yedek göreve

Putin’in konuşmasının ardından Savunma Bakanı Sergey Şoygu da imzaladığı kararnameye dayanarak 300 bin yedek askeri göreve çağırdı. Kısmi seferberliğin askeri deneyimi olan kişileri ilgilendirdiğini belirten Şoygu, öğrencilerin ve halihazırda askeri görevlerde bulunan kişilerin kapsam dışı olduğunu ifade etti.

Şoygu, uzun bir süre sonra Rusya’nın Ukrayna’da verdiği kayıplara ilişkin de bilgi vererek çatışmalarda 5 bin 937 askerin hayatını kaybettiğini söyledi. Ancak Ukrayna gizli servisi ve uluslararası gözlemciler bu sayının daha yüksek olduğunu iddia ediyor.

Şoygu, Ukrayna’nın ise 60 binden fazla askerinin öldüğünü, yaklaşık 50 bin askerinin de yaralandığını ileri sürdü. Ukraynalı yetkililer, geçen Ağustos ayında çatışmalarda 9 bin askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Putin’in seferberlik kararı Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna kentleri Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijiya’da referandum düzenleme kararı alınmasından sonra geldi. 23 ve 27 Eylül tarihlerinde yapılacak olan referandumda halka Rusya’ya katılıp katılmak istemediği sorulacak.

(TürkRus.Com, DW Türkçe)

Kaynak: Medya Günlüğü

**

Lukaşenko’dan orduya ‘seferberlik’ talimatı

Rusya’nın Ukrayna işgalinde kilit rol oynayan, desteğini hiç geri çekmeyen Belarus lideri Lukaşenko, ordudaki bazı birimlere savaş zamanı standartlarına göre alarma geçme talimatı verdi.

21 Eylül Çarşamba
DUVAR – Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, orduya ‘savaş zamanı’ talimatı verdi.
Lukaşenko, Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Rusya ile savunma alanı oluşturduklarını ve aslında fiilen iki ülkenin ortak silahlı kuvvetleri olduğunu ifade etti.

AA’nın aktardığına göre Belarus toplumunun kendini nasıl savunması, eylemlerinin ne olacağını bilmesi gerektiğini belirten Lukaşenko, “Ukrayna’da savaşacağımızı ima edip bizi suçlamaya gerek yok. Bizim anavatanımızı korumamız gerekiyor. Ve Rusya’ya desteğe gelince, bir kez daha teyit ediyorum. Belarus üzerinden Rus birliklerine karşı arkadan, yandan, kanatlardan herhangi bir darbe olmamalıdır ve olmayacak. Bu bizim müttefikimize karşı yükümlülüğümüzdür” diye konuştu.

‘DURUM ÇOK CİDDİ’
Güvenlik ve askeri eğitim konularında basitleştirmeye gidilmemesini isteyen Lukaşenko, “Durum çok ciddi. Tehlikeli bile diyebilirim ve hiçbir durumda işleri gevşetmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Bazı askeri birimleri savaş zamanı standartlarına göre alarma geçirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘Vatan savunmasının’ güçlendirilmesi ve gönüllü halk milisleri hazırlamaya ihtiyaç olduğunu, bu milislerin oluşum aşamasında olduğunu dile getiren Lukaşenko, bu güçlerin nasıl savaşçı ve ne tür silahlara sahip olduğunu kontrol etmek için harekete geçilmesini istedi. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Gazete Duvar

**

Sırp liderden endişe verici sözler: Büyük bir savaşa yaklaşıyoruz…

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Rusya ve Çin’in Batı ile arasındaki ilişkilerin daha da karmaşık hale gelmesini beklediğini söyledi. Sırp lider, “Büyük bir savaşa yaklaştığımızı sanıyorum. Şimdi soru, sınırların nerede olduğu ve bir süre sonra İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana benzerini yaşamadığımız büyük bir dünya çatışmasına girip girmeyeceğimiz” dedi.

21 Eylül 2022
Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya ve Çin’in Batı ile ilişkilerinde daha fazla karışıklık beklediğini ifade etti. Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD’nin New York kentinde bulunan Vucic, Sırbistan Radyo Televizyonu’na (RTS) açıklamada bulundu.
Vucic, “Özel operasyon aşamasından büyük bir savaşa yaklaştığımızı sanıyorum. Şimdi soru, sınırların nerede olduğu ve bir süre sonra, belki de bir veya iki ay içinde, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana benzerini yaşamadığımız büyük bir dünya çatışmasına girip girmeyeceğimiz. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak bizim elimizde. Rusya ve Çin’in Batı ile arasındaki ilişkilerin daha da karmaşık hale gelmesini bekliyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

**

Ukrayna Savaşı’nda tansiyon yeni bir düzeye çıkıyor – Mühdan Sağlam

Rusya içerisindeki aşırı sağın ‘daha sert olmalıyız’ baskısı artarken, Putin’in aldığı seferberlik kararı ile Ukrayna Savaşı’nda yeni bir düzeye çıkıldı ve barıştan biraz daha uzaklaşıldı.- Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org