Rusya, Mısır’a savaş uçakları konuşlandıracak

Rus hükümeti bugün Mısır ile “birbirlerinin hava sahasını ve askeri üslerini kullanmalarına” izin veren çerçeve anlaşmayı kamuoyu ile paylaştı.

Rusya’dan yeni hamle: Mısır’a savaş uçakları konuşlandıracak

Rusya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki nüfuzunu giderek arttıracak hamlelerine bir yenisini daha ekledi.

Moskova yönetiminden yapılan açıklamada, Mısır topraklarına savaş uçakları yerleştirmek için çerçeve anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Rus hükümeti tarafından çıkarılan 28 Kasım tarihli kararnamede, Rus Savunma Bakanlığına Mısırlı yetkililerle görüşerek Rus savaş uçaklarının bu ülke topraklarında bulundurulmasına izin verecek anlaşmayı imzalaması talimatı verildi.

Reuters haber ajansının haberine göre, Rus hükümeti bugün Mısır ile “birbirlerinin hava sahasını ve askeri üslerini kullanmalarına” izin veren çerçeve anlaşmayı kamuoyu ile paylaştı.

Kararnameye göre, Rus Savunma Bakanlığı Mısırlı yetkililer ile bu konuda görüşmeler yürütme ve taraflar arasında nihai anlaşmayı düzenleyecek belgeyi imzalamakla yetkilendirildi.

Rusya’nın son hamlesi, önce Suriye lideri Beşar Esad’ı Moskova’da ağırlaması ve ardından da İran ve Türkiye liderleri ile Soçi’de biraraya gelerek Suriye’nin geleceğinde söz sahibi ‘patronlardan biri’ olduğunu ilan etmesinden hemen sonra gerçekleşti.

Suriye’de oldukça aktif olan Rusya’nın hava saldırıları eşliğinde ilerleyen YPG, ülkenin kuzeyini IŞİD’ten büyük ölçüde temizlemişti.

YPG’ye desteğini açık bir şekilde ortaya koyan Rusya, Türkiye’nin tüm itirazlarına rağmen Suriye’nin yeniden yapılandırılması toplantılarında YPG’nin de olacağı gerçeğini taraflara kabul ettirmiş görünüyor.

Daha önce de Türkiye’nin itirazlarına rağmen Rusya, Esad’ı muhatap olarak yeniden masaya sürmüş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Esad politikasını revize ederek, onu Suriye’de yeniden bir aktör olarak tanıma sinyalleri vermişti.

Rusya’nın bölgeye yönelik bundan sonraki hamlesinin ne olacağı merak konusu.

Kaynak: Ahval

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org