Rusya’dan Ukrayna’ya gözdağı: Kırım’a S-400 füzeleri gönderildi

2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı isyancılar ve ordu arasında başlayan çatışmalar, Kırım’ın 18 Mart 2014’te Rusya tarafından ilhak edilmesi ile sonuçlanmıştı.

12 August 2016
Rusya, Ukrayna ile arasındaki gerginliğin artmasının ardından iki yıl önce ilhak ettiği Kırım’a S-400 füzeleri gönderdi.

Füzelerin Kırım’daki Rus birliklerince teslim alındığı açıklandı.

S-400’ler, dünyanın en iyi füze savunma sistemlerinden biri olarak görülüyor.

Rus Interfax haber ajansı, S-400 füzelerinin, 400 km mesafedeki hedefleri, 60 kilometre yükseklikte vurabildiğini bildirdi.

Moskova yönetimi, Türkiye’nin Kasım ayında Rusya’ya ait Su-24 tipi bir savaş uçağını düşürmesinin ardından, Suriye’nin Lazkiye kentindeki Hmeymim hava üssüne de S-400 füze savunma sistemi yerleştirmişti.

Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı suçlamalar

Rus istihbarat servisi FSB iki gün önce Ukrayna’yı, Kırım’a özel harekat timleri göndererek sızmaya çalışmakla ve bölgede askeri operasyon düzenlemekle suçlamıştı.

Suçlamaları reddeden Ukrayna ise askeri birliklerini alarm konumuna geçirmişti.

Kiev yönetimi ayrıca Rusya’nın, Kırım’daki askeri varlığını artırarak yeni bir harekata hazırlandığını iddia etmişti.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev Ukrayna’yla diplomatik ilişkilerini kesebileceklerini söylemiş, ABD iki ülkeye de gerilimi azaltma çağrısı yapmıştı.

18 Eylül’de yapılacak olan Rusya’da genel seçimler için Kırım da seçim bölgesi haline getirilmiş durumda

2014’te Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı isyancılar ve ordu arasında başlayan çatışmalar, Kırım’ın 18 Mart 2014’te Rusya tarafından ilhak edilmesi ile sonuçlanmıştı.

Çatışmalarda bugüne dek yaklaşık 9 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Moskova’yı Ukrayna’daki isyancılara doğrudan destek vermekle suçlayan ABD ve Avrupa Birliği, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.

BBC

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org