Savaş doğmamış bebekleri de etkiliyor: Afrin’de 46 günde 43 cenin anne karnında öldü

Bölgede yaşanan sıcak çatışmalar ve bombardımanlar sonucu normal sürecin dışında erken doğum yapan çok sayıda kadın var. Çok sayıda bebek anne karnındaki gelişim sürecini tamamlamadan dünyaya geliyor.

Afrin’de çok sayıda bebek henüz anne karnındayken ölüyor

07 mart 2018
20 Ocak’tan bu yana devam eden harekatta sadece 46 gün içinde 43 cenin anne karnında öldü.

Gamze KAFAR
20 Ocak’tan bu yana TSK tarafından başlatılan Afrin Harekatı’nda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil yaralanırken çok sayıda sivil ise yaşamını yitirdi.

Kadın ve çocukların savaşlardan en çok etkilendiği yargısı şüphe götürmez bir kabul olmakla birlikte henüz dünyaya gelmemiş anne karnındaki bebekler de savaşın büyük mağdurlarını oluşturuyor.

Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip olan Afrin’de erken doğum ve anne karnında ölen cenin vakaları yılda en fazla yüzde 1 ila 2 oranında yaşanırken, 20 Ocak’tan bu yana devam eden harekatta sadece 46 gün içinde 43 cenin anne karnında öldü. Bunun dışında çok sayıda kadın normal doğum sürecinden daha önce doğum yaptı.

Bölgede yaşanan sıcak çatışmalar ve bombardımanlar sonucu normal sürecin dışında erken doğum yapan çok sayıda kadın var. Çok sayıda bebek anne karnındaki gelişim sürecini tamamlamadan dünyaya geliyor. Hemşireler bu tarz vakaların neredeyse her gün yaşandığını ifade ediyor.

Yeni doğan ünitesindeki hemşireler havadan ve karadan yapılan bombardımanlar sonucu hamile kadınların psikolojilerinin yanı sıra yeni doğan bebeklerin psikolojilerinin de normal olmadığını söylüyor. Yeni doğan bebeklerin yüzde doksanında huzursuzluk gibi vakaların yaşandığını ifade eden yeni doğan ünitesi hemşireleri, bu durumun olağanüstü olduğunu ve acilen müdahale edilmesi gerektiğini söylüyor.

‘SAVAŞ DOĞMAMIŞ BEBEKLERİ ETKİLİYOR’

Avrin Hastanesi’nde yeni doğan ünitesinde çalışan Hemşire Xusun 20 Ocak’tan bu yana hastaneye gelen çok sayıda hamile kadın olduğunu aktarıyor. Kendisi de 5 aylık hamile olan Hemşire Xusun, üniteye gelen kadınlarla ilgili olarak, “Hamile kadınların çoğu bölgeye yapılan bombardımanlar sonucu erken doğum yapıyor. Anne karnındaki bebekler vücut yapıları tamamlanmadan dünyaya geliyor. Bu şekilde dünyaya gelen çocuklar, nefes almada büyük sorun yaşıyor. Savaş yeni doğan bebekleri daha anne karnındayken etkiliyor. Bu sebepten kaynaklı çok sayıda hamile kadın hastanemize geliyor. Yeni doğan bebek küvezlerinde bu bebekleri tedavi etmek için neredeyse artık yer kalmamış durumda. Bazı durumlarda iki bebeği aynı küvette yatırmak zorunda dahi kalıyoruz.” dedi.

‘ÇOK SAYIDA DÜŞÜK DOĞUM VAKASI VAR’

Erken doğum vakasının dışında bir de anne karnında yaşanan ölümlerin olduğuna işaret eden Hemşire Xusun, “Bir diğer şikayet ise annelerin psikolojisinin yapılan bombardıman sonucu olumsuz etkilenmesinden kaynaklı ceninin anne karnındayken yaşamını yitirmesi. Çok sayıda düşük doğum vakasıyla karşı karşıyayız.” diye söyledi.

‘BÖYLE BİR DURUM YAŞAMAKTAN KORKUYORUM’

Uzun süredir Avrin Hastanesi’nde görev yapan Xusun, 5 aylık hamile. Neredeyse her gün gördüğü erken doğum ve anne karnında ölen cenin vakalarından kaynaklı kaygılı. Xusun bu durum şu şekilde ifade ediyor: Savaş koşullarında yaşayan hamile bir kadınım. Bir hemşire olarak burada hamile kadınların neler yaşadığını, bombardıman sonucu erken doğan bebekleri görüyorum. Ben de böyle bir durum yaşamaktan ciddi anlamda korkuyorum.

Kaynak: Artı Gerçek

**

ABD: Afrin Harekatı insani kriz potansiyeli yaratıyor – Artı Gerçek

**

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian: ‘Ankara’dan Afrin’deki operasyona son verilmesini istedik’ – Artı Gerçek

**

Amerikalı ‘We the People’ topluluğu ‘Afrin’de sivil kayıplar artıyor’ başlıklı, harekatın durdurulması çağrısıyla imza kampanyası başlattı – Artı Gerçek

**

Afrin İnsan Hakları Topluluğu Eşbaşkanı Muhammed Cemil Halil: Afrin’de savaş suçu işleniyor – Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org