Savaş karşıtı kampanya sonuç verdi: HSBC, İsrail silah üreticisi Elbit Systems ile ilişiğini kesti

HSBC’nin şubeleri Birleşik Krallık’taki aktivistler tarafından sürekli olarak hedef alınmaktaydı. Elbit Systems, 12.000’den fazla çalışanı ve 3,4 milyar dolar geliri ile İsrail’in ikinci büyük silah üreticisidir.

HSBC Elbit Systems ile ilişiğini kesti

2 Ocak 2019
Avrupa’nın en büyük bankası olan HSBC, başta İsrail ordusu olmak üzere dünya genelinde birçok ordu tarafından kullanılan silahlar üreten Elbit Systems ile ilişiğini kestiğini duyurdu. BDS aktivistlerinin her iki şirkete karşı uzun süredir yürütmekte oldukları kampanya sonrasında, Noel ile yılbaşı arasında duyuru yapıldı. HSBC’nin şubeleri Birleşik Krallık’taki aktivistler tarafından sürekli olarak hedef alınmaktaydı.

Elbit Systems, 12.000’den fazla çalışanı ve 3,4 milyar dolar geliri ile İsrail’in ikinci büyük silah üreticisidir. Dronlar, askeri helikopterler, sinyal istihbarat sistemleri ile iletişim sistemleri üretirler ve dünyanın çeşitli yerlerinde yan şirketleri mevcuttur. Elbit ayrıca, ABD-Meksika sınırında kullanılması için de teknoloji sağlamıştır. Corporate Watch’a göre: İsrail ordusunun kullandığı dronların %85’i Elbit tarafından üretilmektedir ve Elbit, Avrupa Birliği’nden Ufuk 2020 programı kapsamında fon almıştır.

War on Want kampanyacılarından olan Ryvka Barnard: “HSBC; dronlar, kimyasal silahlar, misket bombası, topçu sistemleri ve Filistinli sivillere karşı saldırılarda kullanılan diğer teknolojileri üretmesi ile kötü ün yapmış olan Elbit Systems ile ilişiğini keserek olumlu bir ilk adım atmıştır.” dedi. Ancak HSBC’nin, İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinden kazanç sağlayan düzinelerce başka şirkete halen yatırım yapmakta olduğunu da belirtti.

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org