Savaş suçu işleyen eski UÇK’liler 12 yıla kadar hapisle cezalandırıldılar

Aralarında Kosova Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanlarının da olduğu 11 kişiye, Sırp-Kosava Savaşı sırasında işledikleri savaş suçları nedeniyle hapis cezaları verildi.

Savaş suçu işleyen eski UÇK’liler yargılandı

MİTROVİCA – ANF /ANF 2015-05-28 07:10:02
Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova’da eski gerilla komutanlarının da olduğu birçok kişi işledikleri savaş suçlarından ötürü 12 yıla kadar hapisle cezalandırıldılar.

Aralarında Kosova Ulusal Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanlarının da olduğu 11 kişiye, Sırp-Kosava Savaşı sırasında işledikleri savaş suçları nedeniyle hapis cezaları verildi. Bu kişilerden bazılarına 12 yılı bulan hapis cezaları öngörüldü.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Kosova’da işlenen savaş suçlarını araştırmakla yükümlü EULEX misyonu tarafından yapılan açıklamada, hapis cezaları alanlar arasında UÇK’nın eski komutanlarının olduğu belirtildi. Buna göre, eski UÇK komutanı ve Srbica Belediye Başkanı olan Sami Luştaku, bir sivili öldürme suçuna karışmaktan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

UÇK’nin eski generallerinden ve 2013 yılına kadar Kosova’nın Arnavutluk’taki büyükelçisi olan Süleyman Selimi ise, 8 yıl hapse mahkum edildi.

Diğer 9 UÇK üyesinin ise Drenica’daki bir hapishanede işledikleri suçlar nedeniyle 3 ila 7 yıl arasında hapis cezası aldıkları bildiriliyor.

UÇK üyelerinin aldıkları cezalara karşılık temyiz yoluna gidecekleri de öğrenildi.

1998 yılında başlayan Sırp-Kosova Savaşı’da karşılıklı olarak birçok insanlık suçu işlenmişti. Savaş, Slobodan Miloseviç liderliğindeki dönemin Yugoslavya Cumhuriyeti’ne (bugün Sırbistan) yönelik NATO müdahalesi sonrasında Temmuz 1999’da son bulmuştu.

Kosova, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmişti.

ANF
http://www.bestanuce1.com/192240/savas-sucu-isleyen-eski-uckliler-yargilandi&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org