Savaşla parçalanan Kore’li ailelerin hüzünlü buluşması

‘Aile birleşimi görüşmelerine’ sadece birkaç yüz kişi seçiliyor. Hatta ailelerin çoğu akrabalarının hayatta olup olmadığından da habersiz bir şekilde ‘bekleme listesine’ giriyor.

Bu buluşma ağlattı

20/02/2014 11:15

Kore Yarımadası’nın böldüğü aileler 2010 yılından bu yana ilk defa bir araya geldi.

Kuzey ve Güney Kore’nin, 1950-1953 arasındaki savaşta birbirlerinden ayrı düşen ailelerin bir araya gelmeleri konusunda uzlaşmasının ardından bölünmüş haldeki ailelerin bazı üyeleri bugün bir araya geldi. Kuzey Kore tarafından 82 yaşlı beraberlerinde 58 akrabalarıyla birlikte turistik Kumgang Dağı bölgesine gitti.

YAŞ ORTALAMASI 84
Ailelerin 2010’dan sonra ilk defa tekrar bir araya geldiği görüşmede duygusal anlar yaşandı. Kimileri tekerlekli sandalyedeki yaş ortalamaları 84 olan Güney Koreli grup ve ‘düşman kardeş’ Kuzey’den gelen akrabaları bugün birlikte yemek yerken, yarın da özel toplantılarda bir araya gelmeleri bekleniyor.

HEM KAYGI HEM UMUT
Sokcho’dan Kumgang Dağı’na gitmek üzere otobüse binerken konuşan 81 yaşındaki Güney Koreli Kim Dong-Bin, onyıllar önce Pyongyang’da bıraktığı ablasını görecek olmanın kendisinde hem umut hem kaygı yarattığını anlattı: “Onun yüzünü görünce bunun gerçek olduğuna inanacağımı sanmıyorum. Onu görür görmez tanıyabilecek miyim bilmiyorum? Çok uzun zaman oldu.”
85 yaşındaki Kim Se-Rin ise kız kardeşini görmeye hediyelerle geldi. Kim, “Ona getirdiğim hediyeler çok güzel olmalı. Kuzey Kore’de bulamayacağı şeyler olmalı. Umarım mutlu olur” dedi.

‘Aile birleşimi görüşmelerine’ sadece birkaç yüz kişi seçiliyor. Hatta ailelerin çoğu akrabalarının hayatta olup olmadığından da habersiz bir şekilde ‘bekleme listesine’ giriyor. Zira hem Seul hem Pyongyang, vatandaşlarının ‘düşman kardeş’in sınırlarında yaşayan akrabalarıyla herhangi bir şekilde iletişim kurmalarına izin vermiyor. Bu program kapsamında bir araya gelen aileler, akrabalarıyla kısa bir süre görüştükten sonra ise evlerine geri dönüyor.

Aileleri bir araya getiren program, Kuzey Kore’nin Güney Kore’yle sınır bölgesine Kasım 2010’da ateş açmasından sonra askıya alınmıştı. Ancak Kuzey Kore, Ağustos 2013’te Güney Kore’nin ailelerin yeniden bir araya getirilmesi önerisini kabul etti. Hatta görüşmelerin 19 Eylül’de gerçekleştirilmesine dahi karar verildi. Ancak Eylül 2013’te ise Pyongyang 100 ailenin bir araya gelmesinin öngörüldüğü görüşmeyi Güney Kore’nin ‘zıtlaşan tavrı’ nedeniyle iptal etti. Ancak iki ülke ocak ayında aile birleşimi konusunda yeniden anlaşılsa da, ABD ve Güney Kore’nin şubat sonunda düzenlemesi beklenen ortak askeri tatbikat Kuzey Kore’yi yine kızdırdı. Fakat son olarak geçen hafta ailelerin 21 Şubat’ta bir araya gelmeleri konusunda ‘yeniden’ uzlaşı sağladı.

radikal.com.tr

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org