Savaşmayı reddeden 54 Nijeryalı askere idam cezası

Ekim ayında başlayan ve büyük bir gizlilikle yürütülen davada askerlerin avukatı, 54 askerin idam mangası tarafından kurşuna dizilerek idam edileceğini söyledi.

Boko Haram’la savaşmayan 54 askere idam cezası

18/12/2014 12:56
Nijerya mahkemesi radikal İslamcı Boko Haram örgütüne karşı yürütülen operasyonlara katılmayı reddeden 54 askeri idam cezasına çarptırdı.

RADİKAL – Askerleri ‘ayaklanma çıkarmaktan’ suçlu bulan mahkeme, askerlerin Boko Haram tarafından ele geçirilen üç kenti geri almak için devam eden harekata emirlere karşı gelerek katılmadıklarını söyledi. Davada yargılanan tüm askerler suçlamaları reddediyordu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, askerlerin avukatı 54 askerin idam mangası tarafından kurşuna dizilerek idam edileceğini söyledi. Davada yargılanan beş asker ise beraat etti. Askerler, duruşmalardaki savunmalarında “Elimize yeterli mühimmat verilmeden harekata katılmamız isteniyordu” demişti.

2 BİNİN ÜZERİNDE İNSAN ÖLDÜ

Ekim ayında başlayan dava, büyük bir gizlilikle yürütüldü. Mahkeme kararının ardından askeri personelin de konuyla ilgili yorum yapması yasaklandı. Nijerya’da 2009’dan bu yana eylemler gerçekleştiren Boko Haram örgütü, ülkenin kuzeybatısında bir İslam devleti kurmak istiyor.

Son dönemde saldırılarını artırarak şehirleri ele geçiren örgütün bu yılki eylemlerinde 2 binin üzerinde insan öldü.

http://www.radikal.com.tr/dunya/boko_haramla_savasmayan_54_askere_idam_cezasi-1253992

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org