Şendoğan Yazıcı

İstanbul’da Harbiye Ordu Evi önünde vicdani reddini açıkladı

“Hoşgeldiz.
Ben Şendoğan Yazıcı.

Bugün bana özel bir durum gibi görünen, ama aslında bu ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu düşündüğüm bir nedenle burada bulunuyorum. Bu konuya duyarlılık gösterdiği ya da tanıklık etmek istediği için buraya kadar gelen herkese, öncelikle teşekkür etmek isterim.
Ben 36 yaşındayım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.
Evini geçindirmeye ve çocuklarına güzel bir gelecek kurmaya çalışan milyonlarca eşten biriyim sadece.
Ancak ben halen askerlik görevimi yapmadım. Çünkü bir sivil olarak, “askerlik” denen olgunun, bir görev olduğunu asla düşünmüyorum “vicdani ret” hakkımı kullanıyorum ve buradan ilan ediyorum.
hiçbir kurumun hayatımın belirli bir süresi üzerinde, benden onay almaksızın bir tasarruf hakkı olduğunu düşünmüyorum.
Çocuklarıma sevgi ve barış dolu bir dünya bırakmak için silah denen o soğuk nesneye elimi sürmeyi reddediyorum. Her türlü canlıya, bitkilere, hayvanlara ve insanlara hiç bir şekilde zarar vermek istemiyorum. şİddetin her türlüsüne karşıyım.

Dünya, yüzyıllardır süren savaşlara her gün yeni birini ekleyebilecek bir potansiyeli bağrında taşıyor. Ortasında yaşadığımız coğrafya tam bir ateş çemberi. Devletler durmaksızın akan kanla doyuramadıkları kan emicilere sürekli yeni canlıları feda ediyor.
Savaşlara koşarak değil jet hızıyla gidiyor devletler. Roket hızıyla karşılık veriyor onlara kandan beslenen silahlı örgütler.
Daha önce vicdani retlerini açıklamış olan tüm dostlarımın yaşadıkları tecrübelere dayanarak başıma neler gelebileceğinin farkındayım. BU farkındallıkla tüm vicdani retçilerin çabalarının bir parçası olacağım için gerçekten çok mutluyum.
Hepinize çok teşekkür ederim.”

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org