ŞİÖ’nün genişlemesi sürüyor: Hindistan, Pakistan ve İran tam üye oluyor

Çin’in Şanghay kentinde 1996’da toplanan Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın kurduğu “Şanghay Beşlisi”, 2001’de Özbekistan’ın da dahil olması ile Şanghay İşbirliği Örgütü’ne dönüştü.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nden yeni üyelere yeşil ışık

FARUK AKKAN, MOSKOVA
10 Eylül 2014, Çarşamba
Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesi 11-12 Eylül tarihlerinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yapılacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanısıra, üye ülkeler Çin, Kazaksitan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan liderlerinin katılacağı zirvede örgütün genişlemesi ele alanıcak. Hindistan, Pakistan ve İran’ın Şanghay’a üyelik başvurusunun yıl sonuna kadar karara bağlanması planlanıyor.

Rossiyskaya Gazeta’ya konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, üç ülkenin daha ŞİÖ’ye yıl sonuna kadar üye olabileceğini söyledi. Duşanbe zirvesinde yeni üyelerin hukuki, idari ve mali koşulları ile ilgili kararların alınacağını ifade eden Lavrov, Rusya’nın dönem başkanlığını devralacağını bu dönemde genişleme sürecinin başlatılabileceğini söyledi.

Hindistan, Pakistan ve İran’ın ŞİÖ’ye tam üye olmak için başvurduğunu hatırlatan Lavrov, ortak sorunların çözümüne yönelik 2025 yılına kadar gelişim stratejisinin de zirvede değerlendirileceğini ifade etti.

ŞİÖ’nün gözlemci ve diyalog ortağı ülkelerle de her alanda ilişkileri geliştirmeyi planladığını kaydeden Lavrov, ekonomik alanda işbirliğinin güçlendirilmesi, yerel para birimlerinin ikili ticarette kullanılması, ulaşım, enerji, bilim ve teknoloji alanındaki işbirliklerinin de masada olacağına değindi.

Çin’in Şanghay kentinde 1996’da toplanan Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın kurduğu “Şanghay Beşlisi”, 2001’de Özbekistan’ın da dahil olması ile Şanghay İşbirliği Örgütü’ne dönüştü. Hindistan, İran, Moğolistan ve Pakistan’ın gözlemci üye olduğu ŞİÖ, 2008’de aldığı kararla “diyalog ortaklığı” statüsü oluşturdu. 2009’da Yekaterinburg’da gerçekleşen zirvede Belarus ve Singapur örgüte “diyalog ortağı” olarak kabul edildi. Türkiye de geçen yıl örgüte diyalog ortağı statüsü ile dahil oldu.

(CİHAN)

zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org