Suriye’ye silah gönderen Hükümet savaş suçu işledi, BM devreye girebilir…

Cumhuriyet Gazetesi’nin bugün ortaya çıkardığı MİT TIR’larının Suriye’ye silah taşıdığı görüntülerine muhalefetten tepki geldi. HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel, “Bu görüntüler, AKP hükümetinin savaştan yana tavır gösterdiğini, Ortadoğu ve Kürt halkına düşmanlık yaptığını göstermiş oldu” dedi.

CHP ve HDP’den Cumhuriyet’e destek… Hükümet savaş suçu işledi

CHP milletvekili Mahmut Tanal ve HDP milletvekili Tuncel, MİT tırlarındaki silahların görüntülerinin ortaya çıkması üzerine hükümetin Lahey’de yargılanması gerektiğini savundu.

cumhuriyet.com.tr
29 Mayıs 2015 Cuma
Tanal, “Hükümet suçüstü yakalanmış durumda” dedi Tuncel ise, “Erdoğan bütün bunların hesabını verecek” diye konuştu.
CHP ve HDP’li vekiller KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara’nın yayınında konuyla ilgili soruları yanıtladılar ve hükümetin uluslararası alanda yargılanması gerektiğini söylediler.
Hükümetin suçüstü yakalandığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “MİT’in silah taşıma ve silah sevkiyatı yapma gibi görevi yok, MİT sadece istihbarat ve bilgi toplayabilir, burada hükümet suçüstü yakalanmış durumda. Burada devlet hukuk dışına çıkmış, adeta aşiret ve çadır devletlerinin durumuna düşmüştür. Silahlar kime giderse gitsin suçtur. ÖSO’ya da gitse suçtur. Hükümetin yüce divan ve Lahey’de yargılanması gerekir” dedi.

“Tırları durdurmasalar suç işlemiş olurlardı”
Tanal, tırlarda arama yapan savcıların ve askerlerin cezaevinde olduğunu hatırlatarak, “Cumhuriyet savcıları haklı olarak bu suçu araştırmakla yükümlüdür, suçu araştırmasalar, tırları durdurmasalar suç işlemiş olurlardı. Bu savcılar görevlerini yaptıkları için cezaevine atıldılar” şeklinde konuştu.

“Hükümet savaş suçu işledi”
HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ise hükümetin savaş suçu işlediğini söyledi, Cumhuriyet’e açılan soruşturmaya da tepki gösterdi. Tuncel, “Bu görüntüler, AKP hükümetinin savaştan yana tavır gösterdiğini, Ortadoğu ve Kürt halkına düşmanlık yaptığını göstermiş oldu. Görüntüleri yayımlayan gazete hakkında soruşturma başlatıldı, bu da gerçeği gizlemeye çalıştıklarını gösteriyor. Türkiye toplumu AKP’nin gerçek yüzünü gördü. Savaş suçu işleniyor, silahları gönderdiği kişiler Ortadoğu’da insanlık suçu işliyor. AKP’nin ve bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın meydanlarda partimizi hedef alması yargılanmasını engellemesi içindir, çünkü AKP tek başına iktidar olamayınca Erdoğan Başkan olamayacak ve yargılanacak, bütün bunların hesabını vermek zorunda kalacak.”

“İktidarın suçlarını ortaya çıkaran tutuklanıyor”
Tuncel tırlarda arama yapan savcı ve askerlerin cezaevinde olmasını, “Kim iktidara laf söylüyorsa, kim AKP’nin halka karşı işlediği suçlarını ortaya çıkarıyorsa tutuklanıyor” diye konuştu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/287533/CHP_ve_HDP_den_Cumhuriyet_e_destek…_Hukumet_savas_sucu_isledi.html#

**

Türmen: BM harekete geçebilir

Cumhuriyet Gazetesi’nin bugün ortaya çıkardığı MİT TIR’larının Suriye’ye silah taşıdığı görüntülerine muhalefetten ilk tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.

cumhuriyet.com.tr
29 Mayıs 2015 Cuma
19 Ocak 2014 tarihinde Adana’da ihbar üzerine çevrilen ve içinde Suriye’ye götürülen silahlar olduğu söylenen TIR’ın savcılık dosyasındaki görüntüler bugünkü Cumhuriyet gazetesinde ve cumhuriyet.com.tr’de yayınlandı.

MİT’e ait olduğu söylenen TIR’larda, iktidarın ısrarla yalanladığı silahların ve mühimmatın bulunduğu ve üç kamera tarafından görüntülendiği ortaya çıktı. Jandarma görevlileri eşliğinde, savcının nezaretinde kapakları açılan çelik kasalardaki havan, top mermisi ve ağır makineli tüfek mermilerinin üstünün, antibiyotik dolu kutularla kapatıldığı görüldü.

Konuyla ilgili muhalefetten ilk tepki ise CHP İzmir Milletvekili Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen’den geldi.

“Bu görüntülerle hükümetin yalan söylediği çok açık bir şekilde ortaya çıktı. İkincisi ise bir silah kaçakçılığı yapıldığı anlaşıldı. Uluslararası Hukuk açık bir şekilde ihlal edilmiş durumda… Hükümet istifa etmeli. BM konuyla ilgili devreye girebilir…

Hükümetin yalanı ortaya çıktı!

“Bir kere öncelikle bu görüntülerle hükümetin yalan söylediği çok açık bir şekilde ortaya çıktı. İkincisi ise bir silah kaçakçılığı yapıldığı anlaşıldı. Daha sonra siz bu silah kaçakçılığını araştıran, soruşturan savcıyı içeri attınız.. Bunun ne kadar yanlış olduğu ve savcının aslında görevini yaptığı ortaya çıkıyor…

BM Güvenlik Konseyi devreye girebilir

Bunun yanında Uluslararası Hukuk bakımından baktığımızda Türkiye başka bir ülkenin içindeki silahlı gruplara yardım yaptığı ortaya çıkıyor. Yani Uluslararası Hukuk açık bir şekilde ihlal edilmiş oluyor.. BM şartının 7. Maddesi Güvenlik Konseyi’nin yetkilerini düzenler. Orda eğer barışa karşı bir tehdit varsa ya da barışın ihlali söz konusu ise Güvenlik Konseyi buna el koyar ve nasıl bir tedbir alınacağına karar verir. Benim tahminim, bu konuda Suriye, BM Güvenlik Konseyi’ne bu 7. bölüm altında başvuracaktır. Türkiye’nin barışı tehdit ettiğini söyleyerek tedbir alınmasını isteyebilir…

Ayrıca BM şartının 2. Maddesinin 4. Fıkrasına göre bir devletin başka bir devletin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına karşı kuvvet kullanmasını yasaklar. Böyle bir silah gönderilmesi Suriye bakımından bu maddenin de ihlal edildiği anlamına da gelir. Ama bunun yaptırımı ne olur onu bilemeyiz…

Eğer bu iki devlet Uluslararası Adalet Divanı’nın yetkisini kabul etmiş olsaydı konu oraya gider ihtilaf durumu orda görüşülebilirdi. Ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi bakımından bu insanlığa karşı işlenmiş bir suç mudur diye görüşülebilirdi. Çünkü insanlar öldürülüyor bu silahlarla biliyorsunuz. Tabi bu birey bazından onu yakalayıp Lahey’e göndermek söz konusu olabilirdi. Ama Türkiye ve Suriye bunu kabul etmediği ve taraf olmadığı için bu ihtimaller mümkün değil.. En yüksek ihtimal BM bu olaya el koyup bir karar çıkarabilir diye düşünüyorum..

“MİT’in suç işleme özgürlüğü mü var!”

İç siyaset açısından öncelikle silah kaçakçılığı yapanların cezalandırılması lazım. Bu tür bir silah nakliyatı MİT’in görev ve yetkileri dahilinde değil biliyorsunuz. Ama son çıkan yasalarla MİT mensuplarını cezalandırmak son derece güçleşmiş durumda. Başbakan’ın izni gerekli vs.. Bir anlamda MİT’e suç işleme serbestliği tanınmış oldu…

Hükümet istifa etmeli!

Şimdi son olarak böyle bir durumda, bu kadar açık bir şekilde yalan söylendiği görüntülerle birlikte ortaya çıkarsa demokratik ülkelerde hükümetler istifa eder. İktidarların yalan söylemek gibi bir hakkı yok çünkü. Bu yüzden hükümet derhal istifa etmelidir! Bu durumun su götürecek bir tarafı yok. Şimdi durumu çevirmeye çalışacaklar; “Komplo kuruluyor, bizi devirmeye çalışıyorlar vs..” gibi.. Ama bu yalan söylendiği ve silah kaçakçılığı yapıldığı gerçeğini değiştirmez..”

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/287509/Turmen__BM_harekete_gecebilir.html#

**

İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar

“İlaç taşıyordu” dediler. “Türkmenlere yardım götürüyordu” dediler. Silah iddiasını ısrarla reddettiler. TIR’ı durduran savcıyı, arayan jandarma komutanını gözaltına aldılar. Ama sonunda MİT’e ait TIR içinde Suriye’ye götürülen silahların görüntüleri ortaya çıktı.

Can Dündar/Cumhuriyet
28 Mayıs 2015 Perşembe

İşte MİT TIR’larından çıkan silahlar

19 Ocak 2014 tarihinde Adana’da ihbar üzerine çevrilen ve içinde Suriye’ye götürülen silahlar olduğu söylenen TIR’ın savcılık dosyasındaki görüntülerine Cumhuriyet ulaştı.

MİT’e ait olduğu söylenen TIR’larda, iktidarın ısrarla yalanladığı silahların ve mühimmatın bulunduğu ve üç kamera tarafından görüntülendiği ortaya çıktı.

Jandarma görevlileri eşliğinde, savcının nezaretinde kapakları açılan çelik kasalardaki havan, top mermisi ve ağır makineli tüfek mermilerinin üstünün, antibiyotik dolu kutularla kapatıldığı anlaşıldı.

Nasıl durdurulmuştu?

Hatırlanacağı gibi, 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı’da bomba yüklü iki aracın patlaması sonucu 52 kişi ölmüş, bu olay, “Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör eylemi” olarak kayda geçmişti. O günden sonra bomba yüklü araçların sınırdan geçebileceği kaygısıyla gümrüklerde teyakkuza geçirilmiş ve ihbarlar başlamıştı.

1 Ocak’ta Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde benzer bir ihbar üzerine bir TIR polis ekiplerince durdurulmuş, valiliğin devreye girmesiyle arama yapılması engellenmişti. TIR’ın yükü, tutanağa “insani yardım malzemesi” olarak geçerken, CHP’liler TIR’da silah bulunduğunu iddia etmiş, MİT ve hükümet kontrolünde Suriye’ye silah ve mühimmat sevk ettiğini söylemişlerdi.

Herkes işini bilecek

Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, “Suriye’ye giden her şeyi x-ray’den geçiriyoruz. Bu durumun bizimle ilgisi yok” derken, o gün göreve başlayan ve Meclis’te yemin eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, TIR’da Türkmenlere giden yardımlar olduğunu iddia etmiş ve gazetecileri tehdit etmişti:

“Herkes işini bilecek. Siz TIR’ın içini biliyor musunuz?”

Silah çekmişlerdi

Bu olaydan 18 gün sonra, bu kez 3 TIR yine ihbar üzerine Adana Ceyhan Sirkeci gişelerinde, jandarma tarafından durdurulmuştu. TIR’lara eşlik eden MİT görevlileri, sonradan gelen çevik kuvvet polisleri ve Adana İl Jandarma Komutanı’nın emrindeki 250 kişilik jandarma görevlileri arasında büyük gerginlik ve restleşme yaşanmış, karşılıklı silahlar çekilmişti.

TIR’ların aranması için izin veren Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, daha sonra mahkemede verdiği ifadede, olay yerine gittiğinde MİT görevlisi olduklarını iddia eden, hırpani tipli ve kirli sakallı birkaç kişinin bağırıp çağırdığını, küfür ettiklerini söylemişti.

İldeki mülki makamların, MİT bölge başkanının ve kolluk birimlerinin bilgisi dışında seyahat ettiği ortaya çıkan TIR’lar, savcının talimatı doğrultusunda Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na çekilmek istenmiş, bu sırada MİT personeli, araçlarını TIR’ların önüne kırarak bunu engellemeye yeltenmiş, şoförlerden anahtarları alarak araziye atmış ve TIR’ların hareketine engel olmuşlardı.

‘Ağzına kadar silah’

Savcı Takçı, yaşananları şöyle aktarmıştı:

“Gidip malzemelere baktım. Ağzına kadar çakılı silah ve mühimmatı ben de gördüm. Olay yerine gelen jandarmaya, bunları tespit etmelerini, görüntülerini ve numaralarını almalarını söyledim. Bu esnada Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve Emniyet Müdürü, yaklaşık 300-400 kişilik özel harekât ve çevik kuvvet polis ekibi ile olay yerine geldi. Konuyu çözmek için Adana Valisi ile görüştük. Bana bu TIR’ların MİT’e ait olduğunu, bırakılmaları için ölümüne her şeyi yapacağını, Sayın Başbakan’ın (Erdoğan’ın) arayıp ‘Bu konuda yasa çıkaracağız, savcı bunları bıraksın’ mealinde sözler söylediğini, aynı şekilde İçişleri Bakanı’nın da kendisini aradığını söyledi.”

Bu uyarılar üzerine TIR’lardaki malzemeler hakkında bir işlem yapılamamıştı.

Devlet sırrıydı

Olaydan sonra önce hükümet cephesi, TIR’lardaki malzemenin “devlet sırrı” olduğunu söylemiş, Başbakan Erdoğan malzemenin Türkmenlere gittiğini iddia etmiş, ancak Türkmenler, kendilerine bir şey gelmediğini açıklamıştı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/287071/iste_Erdogan_in_yok_dedigi_silahlar.html#

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org