TAI ‘milli helikopter’ için tasarım arayışında

SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ‘özgün milli helikopter’ için tasarım arayışında.

Milli helikopter için özgün tasarım aranıyor

SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) ‘özgün milli helikopter’ için tasarım arayışında.

SSM ve TAI, mühendisler, akademisyenler, üniversiteler, kamu ve özel kuruluşlardan teknik tasarım bekliyor. Tasarımları değerlendirmek için TAI’nin ODTÜ’deki Teknoket bürosunda ‘Döner Kanat Teknoloji Merkezi’ kuruldu. Bu merkeze gelen projeler incelendikten sonra SSM’nin onayının ardından üretime geçilecek.
Başvurunun TAI’ye teslim tarihinden itibaren 5 gün içerisinde TAI ilgili proje önerisini SSM’ye iletecek. 10 gün içinde de SSM ve TAI temsilcilerine proje yöneticisi tarafından aday projeyi tanıtıcı bir sunum yapılacak. Helikopterin motoru, 3 boyutlu tasarımı, elektronik sistemleri ve bunlara tüm alt sistemlerin teknik çizimleri ayrı ayrı bu sunumlarda anlatılacak.
Onay alan her tasarım için ayrı bir sözleşme imzalanacak. 26 Haziran 2013’te Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi imzalanmıştı. 6 Eylül 2013 itibari ile de program takvimi uygulanmaya başladı.

Kaynak: hurriyet.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org