Tayland’da halk, eleştirisi yasaklanan ‘cunta anayasası’nı kabul etti

9 Aralık 2013’te parlamentoyu fesheden eski Başbakan Yinglak Şinavatra, 2 Şubat 2014’te erken seçim kararı almıştı ancak siyasi tıkanıklığın ve 28 kişinin öldüğü protestoların ardından ordu, 22 Mayıs 2014’te yönetime el koymuştu.

Tayland’da ‘cunta anayasası’ onaylandı

07.08.2016
Tayland’da yapılan anayasa referandumunun ilk sonuçlarına göre halk, cunta yönetiminin hazırladığı anayasa taslağını kabul etti.

Tayland televizyonları, anayasa referandumunda kullanılan oyların yüzde 82’sinin sayıldığını, “evet” oylarının yüzde 62 olduğunu, “hayır” oylarının ise yüzde 38’de kaldığını duyurdu.

50 milyonun üzerinde seçmenin kayıtlı olduğu referanduma katılım oranı henüz açıklanmadı. Resmi sonuçların daha sonra açıklanması bekleniyor.

Senatonun tamamen askeri cunta tarafından seçilmesine ve milletvekili olmayan birinin başbakan olmasına olanak sağlayan anayasa taslağı, ülkede siyasi partiler, akademisyenler ve medya mensuplarınca eleştirilmişti.

Askeri yönetim, referandum öncesi anayasa taslağı üzerine yapılacak tartışmaları ve eleştirileri yasaklamış, yasağa uymayan birçok medya mensubu ve akademisyeni gözaltına almıştı.

Tayland’da büyük çapta gösteriler üzerine 9 Aralık 2013’te parlamentoyu fesheden eski Başbakan Yinglak Şinavatra, 2 Şubat 2014’te erken seçim kararı almıştı ancak siyasi tıkanıklığın ve 28 kişinin öldüğü protestoların ardından ordu, 22 Mayıs 2014’te yönetime el koymuştu. Cunta lideri General Prayuth Çan-oça, kendisini başbakan ilan etmiş, senato feshedilmişti.

Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org