TMSF BMC’yi satarsa TSK KİRPİ’lerine kavuşacak

Mayın, el yapımı patlayıcı, balistik testlerinden geçen ve “yürüyen kale” olarak bilinen Kirpiler, saatte 105 km hıza ulaşabiliyor, 120 cm derinlikteki sudan geçebiliyor.

TSK, 321 Kirpi BMC para bekliyor

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF), BMC’yi 985 milyon lira muammen bedelle satışa sunacağını açıklaması Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) yıllardır beklediği mayına karşı dayanıklı “Kirpi” araçlarını tekrar gündeme getirdi.

Edinilen bilgiye göre TSK, 321 Kirpi’nin teslimini bekliyor. Bugüne kadar 293 Kirpi TSK’ya teslim edildi. 2009’da BMC ile Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Kirpi üretimi için el sıkıştı. Ancak, firma yaşadığı mali sorunlar nedeniyle araçların üretimini durdurarak, teslimatları geciktirdi. Müsteşarlık BMC’ye teslimatı geciktirdiği için 7 milyon Euro ceza kesti.

MAYINA KARŞI DAYANIKLI

Kirpiler 13 personel taşıyabiliyor, her türlü arazi şartlarında rahat hareket ediyor. Mayın, el yapımı patlayıcı, balistik testlerinden geçen ve “yürüyen kale” olarak bilinen Kirpiler, saatte 105 km hıza ulaşabiliyor, 120 cm derinlikteki sudan geçebiliyor. NATO standartlarına göre üretilen Kirpilerde, aynı zamanda motor altının da koruması sağlanıyor. Böylece herhangi bir mayın tehdidine maruz kalan aracın kısa sürede onarılarak görevine devam etmesi mümkün oluyor. Koltuklar ise mayın patlaması anında basıncı emecek özel bir sistemle üretiliyor. Kirpiler, TSK açısından büyük önem taşıyor.

Kaynak: hurriyet.com.tr

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org