Ukrayna NATO yolunda: Parlamento “tarafsızlık” statüsünü iptal etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın kendisine zarar veren bir adım attığını söyledi. Reuters ajansına konuşan ve adı açıklanmayan bir NATO yetkilisi ise “Kapımız açık. Eğer Ukrayna isterse ve standartları karşılıyor, gerekli ilkelere bağlı olursa ittifaka katılacaktır” dedi.

Ukrayna artık ‘tarafsız’ değil

Ukrayna Parlamentosu, sekize karşı 303 oyla ülkenin “tarafsız” statüsünün iptaline ve NATO üyeliği yolunda adımlar atmasına onay verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise kararın hem Ukrayna’da hem de Ukrayna ile aralarında gerilimi artıracağını söyledi.

Kiev yönetimi 2010’da Rusya’nın baskısı ile statüsünü “tarafsız” olarak belirlemiş, hiçbir askeri ittifaka katılmayacağını duyurmuştu.

Bu karara karşı çıkan iptalini isteyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise Parlamento’daki oylama öncesi dün akşam yaptığı açıklamada, “ülkesinin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği için savaşacağını” söylemişti.

Kiev’deki BBC muhabiri David Stern ise Ukrayna’nın NATO’ya ne zaman üyelik başvurusu yapacağının belli olmadığını, birçok yetkilinin başvurunun yakında yapılmasını beklemediğini aktardı.

Rusya’dan tepki

Rusya ise Ukrayna Parlamentosu’nun kararına tepki göstermekte gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’nın kendisine zarar veren bir adım attığını söyledi.

Lavrov, Ukrayna Parlamentosu’nun kararının sadece Ukrayna’da gerilimi artırmayacağını, Ukrayna’yla ikili ilişkilerine de zarar vereceğini vurguladı.

Şubat ayında, dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, geçtiğimiz yıl sonunda başlayan AB yanlısı gösterilerin ardından görevden ayrılmak zorunda kalarak ülkeyi terk etmişti. Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla hükümet güçleri arasındaki çatışmalar o dönemden bu yana sürüyor.

Rusya Mart ayında Ukrayna’ya ait Kırım’ı ilhak etmiş, Batılı ülkeler Moskova’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Batı Rusya’yı Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçılara destek vermekle suçluyor. İddiaları reddeden Rusya ise Ukrayna’nın NATO ve Avrupa Birliği’ne yaklaşmasına sıcak bakmıyor.

Reuters ajansına konuşan ve adı açıklanmayan bir NATO yetkilisi ise “Kapımız açık. Eğer Ukrayna isterse ve standartları karşılıyor, gerekli ilkelere bağlı olursa ittifaka katılacaktır” dedi.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/12/141223_ukrayna_nato_oylama

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org