Uluslararası Af Örgütü: Nijerya’da ordu da savaş suçu işliyor

Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, ordu üyeleri, Boko Haram örgütüne dahil olduğu iddiasıyla pek çok sivile işkence etti ve yargısız infazda bulundu

Nijerya’da Boko Haram ve diğer silahlı örgütlerin terörü devam ederken, ordunun da tıpkı silahlı örgütler gibi insanlık suçu işlediğine dair yeni kanıtlar yayımlandı. Uluslararası Af Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, ordu üyeleri, Boko Haram örgütüne dahil olduğu iddiasıyla pek çok sivile işkence etti ve yargısız infazda bulundu.

Uluslararası Af Örgütü’nün internet sayfasında yer alan açıklamada, Borno eyaletine düzenlenen son seyahatte çeşitli kaynaklardan elde edilen video görüntülerinin, Nijerya’da işlenen birçok savaş suçuna açık kanıt oluşturduğu belirtildi.

Serbest kalan tutuklulara yargısız infaz

Boko Haram, tutukevine düzenlediği saldırıda tüm üyelerini serbest bırakmıştı. Örgütün kentten ayrılmasından sonra çoğu eski tutuklu 600′den fazla kişinin Maiduguri’nin çeşitli bölgelerinde yargısız infaz edildikleri belirtiliyor.
Söz konusu infazlara kanıt teşkil eden videolardan biri Nijerya’nın Borno eyaletinde Maiduguri yakınında 14 Mart 2014 tarihinde çekildi. Videoda, Nijerya ordusunun ve milis kuvvet “Sivil Ortak Görev Gücü” üyeleri olduğu sanılan kişilerin, tutukluların boğazlarını keserek öldürdüğü ve cesetleri toplu mezara gömdüğünün görüldüğü belirtildi.
Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü askeri kaynaklar, videodaki kişilerin askeri personel olduğunu doğruladı. Görgü tanıkları da videonun Boko Haram’ın Maiduguri’de bir kışlada bulunan tutukevine saldırı düzenlediği gün çekildiğini söyledi.

‘Boko Haram’dan oldukları şüphesiyle işkence

Örgütün ele geçirdiği bir diğer videoda da Maiduguri’nin 70 kilometre güneydoğusunda Bama kasabasında işlenen ağır suçlara tanıklık edenlerin ifadeleri yer alıyor. Görgü tanıkları, 23 Temmuz 2013 tarihinde Nijerya ordusu ve “Sivil Ortak Görev Gücü” üyelerinin Bama’ya düzenlediği operasyonda, Boko Haram üyesi olduğu iddia edilen erkeklerin soyulup yan yana yere yatırıldığını, sopalar ve büyük bıçaklarla dövüldüğünü anlatıyor. Erkeklerden 35′inin askeri araçla Bama’daki kışlaya götürüldüğü, altı gün sonra kasabaya geri getirilerek burada askerler tarafından vurularak öldürüldüğü belirtiliyor.
Yine görgü tanıkları, Boko Haram militanlarının 19 Şubat 2014 tarihinde Bama’ya en kanlı saldırıyı düzenlediğini, bu saldırıda 100′den fazla kişinin öldüğünü, 200′ü aşkın kişinin de yaralandığını söyledi.
Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty, “şok edici yeni kanıtların Nijerya’da tüm taraflarca işlenen dehşet verici suçları ispatladığı” ifade etti. Shetty, Nijeryalı yetkililere, ordu mensuplarının insan haklarını ihlal etmelerine son vermesini sağlaması çağrısı yaptı.

yesilgazete.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org