Vicdani Ret Derneği kuruldu

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler gününde, Türkiye ’de önemli bir dernek kuruldu. Vicdani Ret Derneği adlı dernek için bugün imzalar atıldı ve Dernek resmen kuruldu.

15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler gününde, Türkiye ’de önemli bir dernek kuruldu. Vicdani Ret Derneği adlı dernek için bugün imzalar atıldı ve Dernek resmen kuruldu.

Kuruluş haberi Avukat Davut Erkan’ın Twitter ’da paylaştığı görsel sonrası duyuldu.

Dernek Facebook sayfalarında kuruluş amacını “Vicdani retçilerin dayanışmasını sağlamak ve vicdani reddi yaygınlaştırmak” olarak açıklıyor.

15 Mayıs 1995’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun vicdani ret hakkını tanımasının ardından kutlanmaya başlandı. Vicdani Ret Derneği de, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde kurulmuş oldu.

**

Vicdani Red Derneği Kuruldu

Vicdani Ret Hareketi gelişiyor

05/17/2013 – 16:29 Dursun Ali Küçük
KP Haber Servisi:Vicdani Red Derneği 90 kurucu üye ile Kuruldu

1980’lerden sonra Vicdani redçiler gelişmeye başadı. Militarizm karşıtı ve orduya katılmayı, savaşa katılmayı reddeden bireyler açık, sivil ve direnişçi tavırlarıyla ses getirmeye başaldılar. TSK’da askerlik yapmak istemediler.

Türkiye’de hala vicdani redçilik yapmak yasaklanıyor. ordu bu konuda esneme göstermiyor.

Oysa demokrasinin olduğu yerde vicdani red de bir haktır. isteyen birey bu hakkı kullanabilir.

Türkiye ve Kürdistan’daki vicdani redçiler Dünya Vicdani red Günü nde dernekleşmeye gitme kararlarını pratikleştirdiler.

Vicdani red derneği kurmak için başvuruda bulundular. 90 Kurucu üye ile bu girişimi başlattılar.

Derneğin ilk eşbaşkanlık görevini vicdani Retçi Merve Arkun ve Oğuz Sönmez yapıyor.

Vicdani retçiler 18 mayıs günü geniş bir katılımla toplantı düzenleyecekler. daha organizeli, daha katılımcı bir Vicdani Ret Hareketi geliştirmek istiyorlar.

Ali Fikri Işık:
“Vicdani ret hareketi üstünden hem kalıcı ve adil bir barışa dokun hem de Hakiki bir demokratikleşmenin akil insanı ol. Katıl; Güçlendir….

Sevgili Arkadaşlar artık şundan çok eminim; Vicdani ret hareketi aracılığıyla biz artık hem gerçek ve kalıcı bir barışa daha çok dokunabiliriz hem de gerçekten de adil bir demokratikleşme sürecine daha etkili müdahale edebilir ve müdahil olabiliriz. İki sorunun da merkezine bizi taşıyacak bir halkadır Vicdani ret hareketi.”

Ayrıca Vicdani ret Derneği adres ve açıklama aşağıdadır:

18 mayısta yapılacak toplantı: 18 Mayıs cumartesi günü İstanbulda Cezayir Salonunda Vicdani ret ve Zorunlu Askerliği konuşacağız saat 14 te. Gel katıl ve fikrini söyle.

“MÜCADELEDE YENİ ADIM: VİCDANİ RET DERNEĞİ

Herhangi bir orduda veya silahlı örgütte yer almayı reddedenler, sadece inandığı değerler için savaşan bir orduda yer almak isteyenler, Anayasa’da belirtildiği şekilde sivil hizmet hakkından yararlanmak isteyenler, sivil hizmet de dahil olmak üzere tüm zorunlu hizmetleri reddedenler, kısaca TSK’de zorunlu bir şekilde yer almak istemeyen bütün insanlar olarak Vicdani Ret Derneği altında örgütleniyoruz.

Vicdani Ret Derneği, bugüne kadar farklı örgütler ve çatılar altında sürdürülen vicdani ret mücadelesini ortaklaştırmak ve büyütmek için önemli bir adım. Bu hafta içi yaklaşık 100 kurucu üyeyle kuruluşu duyurulacak dernek Türkiye’deki tüm vicdani retçilerle dayanışma amacı taşıyor. Böylece önceki yıllarda gördüğümüz, bazı vicdani retçilerin seslerini duyuramaması, destek alamaması gibi durumların önüne geçilmesi hedefleniyor. Derneğin diğer hedefleri ise TSK bünyesinde yaşanan kötü muamele, hakaret, işkence, tecavüz, şüpheli ölüm gibi olayların üzerine giderek bunları araştırmak, zorunlu askerlik mağdurlarının seslerini duyurup suçluların cezalandırılması için kamuoyu baskısı yaratmak, bu gibi davalarda tarafsız olamayan askeri yargı sistemini sonlandırarak TSK bünyesinde gerçekleşen tüm suçların sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlamak.

Vicdani Ret Derneği’nin tüzel kişilik kazanması, Türkiye’de vicdani retçilere açılan davalar ve vicdani retçilerin AİHM’de açtığı davalara müdahil olma hakkı getireceği gibi retçilerin uluslararası alanda da seslerinin duyulmasını kolaylaştıracak.

REDDİNİZİ AÇIKLAMAK VE YARDIM İÇİN BAŞVURUN

Eğer siz de asker olmamak, vicdani reddinizi açıklamak istiyorsanız facebook.com/VicdaniRetDernegi üzerinden derneğimize ulaşabilirsiniz. Dernek üyeleri size vicdani reddinizi açıklama, hukuk mücadelesi ve yurtdışında siyasi sığınma hakkı gibi konularda yardımcı olacaktır.”

Kaynak: eu.kurdistan-post.eu/tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org