Vicdani Retçi Avukat Gökhan Soysal’a Para Cezası Dayatması

Vicdani retçi Av. Gökhan Soysal’a askere gitmediği için askerlik şubesi tarafından idari para ceza kesilmiş ancak bu para cezasına ilişkin karar usulüne uygun tebliğ edilmemişti. Soysal’ın ödeme emrinin iptali için idare mahkemesinde açtığı dava reddedildi.

Vicdani retçi Av. Gökhan Soysal, uzun bir süredir vicdani retçilerin avukatlığını yapıyor. Kendisi de vicdani retçi olduğu için askere gitmeyen Soysal’a bu nedenle hakkında GBT’lerde tutulan tutanaklar sonucunda idari para ceza kesilmişti. Ancak bu idari para cezası kendisine tebliğ edilmeyen Soysal’a vergi müdürlüğünden bu idari para cezasını ödemesi için ödeme emri gönderildi.

Avukatı Ferat Çağıl aracılığıyla söz konusu ödeme emrinin iptali için konuyu yargıya taşıyan Soysal’ın açmış olduğu dava, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Kendisine herhangi bir idari para cezasının tebliğ edilmediğini ve söz konusu tebligatın direkt olarak muhtara bırakıldığını öğrendiğini söyleyen avukat Gökhan Soysal, İstanbul 4. İdare Mahkemesinin davayı hukuka uygun olmayan gerekçelerle reddettiğini söyledi.

Vicdani retçi müvekkillerinden Abuzer Yurtsever’e de bu şekilde daha önce idari para cezası gönderildiğini ifade eden Soysal, söz konusu idari para cezasının ödenmesi için vergi müdürlüğünden gelen ödeme emrinin açtıkları dava sonucunda Adıyaman İdare Mahkemesince iptal edildiğini söylüyor.

Ayrıca kanun hükmü sayılan Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararıyla da tebligatın muhtara bırakılmasını gerektiren resmi adrese tebligat gönderilmeden önce muhatabın bilinen son adresine tebligat yapılması gerektiğini söyleyen Soysal kendisine gönderilen idari para cezasında böyle bir durum olmadığını, bu nedenle ödeme emrinin iptal olmasını beklediklerini, dava reddedildiği için vicdani retçi olmasından dolayı böyle bir kararın verildiğini düşündüklerini ifade etti.

Vicdani retçi Avukat Gökhan Soysal’a biri 3.408,00 TL ve diğeri 2.104,00 TL olmak üzere iki ayrı idari para cezası kesilmiş. Bu kararın peşini bırakmayacaklarını söyleyen Soysal, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapacaklarını belirtti.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org