Vicdani retçi Kamil Murat Demir’e 1 ay 20 gün hapis cezası verildi!

Vicdani retçi Kamil Murat Demir, Pertek Asliye Ceza Mahkemesince yoklama kaçağı kalmak suçlamasıyla 2 ay cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 1 ay 20 güne indirildi. Mahkemece hata yapılarak 1 ay 20 gün üzerinden değil 1 ay 7 gün üzerinden hesaplama yapıldı ve Demir’e sonuç olarak 1.480,00 TL adli para cezası verildi.

Vicdani retçi gazeteci Kamil Murat Demir, Pertek Asliye Ceza Mahkemesince yoklama kaçağı kalmak suçlamasıyla 2 ay cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 1 ay 20 güne indirildi. Mahkemece hata yapılarak 1 ay 20 gün üzerinden değil 1 ay 7 gün üzerinden hesaplama yapıldı. Adli para cezası alt sınırı olan 20 TL’den uzaklaşılarak gün karşılığı 40 TL üzerinden hesaplandı ve Demir’e sonuç olarak 1.480,00 TL adli para cezası verildi.

Vicdani retçi gazeteci Demir’e, hakkında tutulan idari para cezasının usule uygun olarak tebliğ edilmediğinden  beraat kararı verilmişti. Ancak istinaf mahkemesi daha sonra kararı bozarak Demir’in idari para cezasından haberi olduğu gerekçesiyle beraat kararını bozmuştu.

Yeniden yapılan yargılamada vicdani retçi Demir ve avukatı Gökhan Soysal her ne kadar idari para cezasının Demir’in dayısı olduğu iddia edilen ama dayısı olmayan birisi tarafından tebliğ alındını ve Demir’in idari para cezasını mahkemede öğrendiğini açıklasa da Pertek Asliye Ceza Mahkemesi istinaf mahkemesi doğrultusunda ceza verdi.

Ayrıca Av. Gökhan Soysal mahkemeye ilgili AİHM, AYM, Yargıtay kararlarını sunarak vicdani reddin uluslararası insan hakları sözleşmelerince tanınmış bir hak olduğunu ve TC Devleti’nin bu kararları dikkate alarak karar vermesi gerektiğini vurguladı ve beraat verilmesi gerektiği ifade edildi.

Vicdani retçi Kamil Murat Demir, Pertek Asliye Ceza Mahkemesince yoklama kaçağı kalmak suçlamasıyla 2 ay cezaya çarptırıldı. Ceza daha sonra 1 ay 20 güne indirildi. Mahkemece hata yapılarak 1 ay 20 gün üzerinden değil 1 ay 7 gün üzerinden hesaplama yapıldı. Adli para cezası alt sınırı olan 20 TL’den uzaklaşılarak gün karşılığı 40 TL üzerinden hesaplandı ve Demir’e sonuç olarak  1.480,00 TL adli para cezasına çevrildi.

Karar tekrar istinaf mahkemesine taşındı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org