Vicdani Retçi Onur Erden Firar Ettiği Gerekçesiyle Verilen Cezanın İnfazı İçin Hapiste

Daha önce de birçok davada vicdani retçi olduğundan dolayı hapse atılarak özgürlüğünden mahrum edilen Onur Erden, vicdani retçi olduğu için bir kez daha hapse girmek zorunda kaldı.

Vicdani Retçi Onur Erden Hayrabolu Asliye Ceza Mahkemesi’nin 21.03.2017 tarihinde hakkında firar ettiği gerekçesiyle vermiş olduğu 10 ay hapis cezası nedeniyle Kırıkhan Açık Hapishanesi’ne teslim oldu.

Daha önce de birçok davada vicdani retçi olduğundan dolayı hapse atılarak özgürlüğünden mahrum edilen Onur Erden, vicdani retçi olduğu için bir kez daha hapse girmek zorunda kaldı.

Hiçbir zaman hiçbir şekilde askerlik yapmayacağını belirten Onur Erden şunları söyledi:

“10 ay değil hayatımı adadım vicdani ret mücadelesine. Bu düzen bana göre modern bir kölelik sistemidir ve ayrıca bununla da mücadele etmek gerekir. Aslında kendi halklarıyla savaşan militarist düzene hiçbir zaman hizmet etmeyeceğim.

Eğer dünyadaki 1 haftalık askeri harcama dünyadaki 1 yıllık açlığın giderilmesine yetecek paraya eşitse bu çok çok büyük bir sorundur. Ayrıca sakızda bile vergisini alan devletin daha fazla hizmet istemeye hakkı yoktur vatandaşlarından.

Bu demek değildir ülkemi sevmiyorum, ülkesini sevmek eline zorla tutturulan silahı kabullenmek değildir. Ülkemin de dünyanın da daha iyi bir geleceğe sahip olmasıdır mücadelemin sebebi.

İnsanlık tarihine açlık, sefalet, ölüm ve tecavüz olarak geçen militarist düzenin etkisini ve gücünü azaltmak hatta yok etmek için hayatta olduğum sürece mücadele edeceğim…”

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal, kesinleşen bu hükme karşı Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptıklarını açıklayarak mahkemenin vicdani retle ilgili 5 yıldır sürdürmüş olduğu görmezden gelme tavrını artık kenara bırakması gerektiğini belirtti.

Haber: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org