Vicdani Retçi Özgür Küçüktülü’nün Vicdani Retçi Olup Olmadığı Araştırılacak

Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi ise vicdani ret hakkının varlığını kabul ettiği yönünde emarelar göstererek vicdani retçi Özgür Küçüktülü’nün vicdani retçi olup olmadığını araştırmaya karar verdi.

Vicdani retçi Özgür Küçüktülü hakkında Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi ve 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların duruşmaları 13.12.2018 tarihinde görüldü. Duruşmaya Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal da katıldı.

Adana 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme HSK kararı gereği davanın Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmesi gerektiğini belirterek görevsizliğine karar verdi. Bu dava, 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan davayla birleştirilecek.

Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada ise mahkeme diğer birçok mahkemenin aksine ise vicdani ret hakkının hukuk sisteminde varlığını kabul eden emareler gösteren bir karar verdi. Yoklama kaçağı olmak ve bakaya kalmak suçlamasıyla açılan davalarda genellikle vicdani ret hakkı ve uluslararası sözleşmeler ile Anayasa görmezden geliniyordu. Adana 3. Asliye Ceza Mahkemesi ise vicdani ret hakkının varlığını kabul ettiği yönünde emarelar göstererek vicdani retçi Özgür Küçüktülü’nün vicdani retçi olup olmadığını araştırmaya karar verdi.

Daha önce verilen ifadelere ek olarak kolluk kuvvetleri aracılığıyla vicdani retçi Özgür Küçüktülü’nün yaşadığı yerde araştırma yapılmasını isteyen mahkeme, Küçüktülü’nün çevresi tarafından vicdani retçi olarak bilinip bilinmediğinin araştırılmasını istedi.

Kararı olumlu yönde değerlendiren Av. Gökhan Soysal, mahkemeye kendilerinde bulunan delilleri sunacağını belirterek vicdani retçi Küçüktülü’nün “gerçekten vicdani retçi” olduğunu ispatlamayı amaçladıklarını belirtti.

Davanın duruşması 28 Mart’a ertelendi.

Haber: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org