Vicdani Retçi Zana Aksu İle Dayanışma

Zana Aksu vicdani retçi olduğu çalışamaması ve yürüttüğü insan hakları ile gazetecilik faaliyetlerinden dolayı baskı altında olması nedeniyle hayatını idame ettirebilmek ve gazetecilik faaliyetlerini sürdürebilmek için dayanışma bekliyor.

Zana Aksu 1985 Siirt Eruh Bağgöze doğumlu. 2011 yılında Adnan Menderes Üniversitesi’nde son sınıfta okurken gazetecilik faaliyetlerinden dolayı gözaltına alınıp tutuklandı. 1.5 yıl tutuklu kaldı. 2009-2011 yıllarında DİHA’da çalıştı. 2011-2016 yıllarında Siirt’te üç dilli (Kürtçe, Arapça, Türkçe) yayınlanan Siirt’ten Öte gazetesinde gazete imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmenliği yaptı. 2016 yılında gazete 8 defa erişim engeline takılıp kapatıldı. Aksu, 2018 yılında kısa bir dönem Duvar gazetesi Siirt muhabirliği yaptı. 2012-2016 yıllarında İHD Siirt Şube Başkanlığı yapan Aksu’nun İHD adına Toplu mezar tespiti ve haritalama çalışmaları oldu.

2015 yılında insan hakları heyeti içerisinde Cizre ve Şırnak’ta yaşanan çatışmaları fotoğraflama ve belgeleme çalışmaları yaptı. Zana Aksı hakkında İHD Siirt Şube Başkanı sıfatıyla yapmış olduğu basın açıklamaları ve dernek içerisindeki çeşitli faaliyetleri nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak”tan açılan davalar ve “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla ilgili soruşturmalar bulunmakta. Bunların yanı sıra, yazdığı haberler için onlarca kez gözaltına alınıp ifadeye çağrıldı. Aksu ayrıca vicdani retçi olması nedeniyle toplamda 18 ay hapis cezası ve 10 bin lira adli para cezasına çarptırıldı. Aksu’nun hakkında askere gitmediği için tutulan tutanaklar nedeniyle 20 bin liraya yakın idari para cezası bulunmakta.

Zana Aksu, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hakikat Adalet Hafıza Merkezi ve Hollanda Helsinki Komitesi olarak Türkiye’de risk altında olan İnsan Hakları Savunucusu listesinde yer alıyor.

Zana Aksu vicdani retçi olduğu için herhangi bir sigortalı işte çalışamıyor. Yürüttüğü insan hakları ve gazetecilik faaliyetlerinden dolayı büyük bir baskı altında ve geçimini sağlamakta zorluk yaşıyor. En son Newala qasaba ile ilgili durumu kamuoyuna yansıttığı için Siirt’te işletmekte olduğu kafesi iktidara yakın güçlerin baskısıyla kapatılmak zorunda bırakılmıştır.

Zana Aksu vicdani retçi olduğu çalışamaması ve yürüttüğü insan hakları ile gazetecilik faaliyetlerinden dolayı baskı altında olması nedeniyle hayatını idame ettirebilmek ve gazetecilik faaliyetlerini sürdürebilmek için dayanışma bekliyor.

Kendisiyle dayanışma içinde olmak isteyenler [email protected] mail adresi ve +90 538 030 48 28 numarasından iletişim sağlayabilir.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org