“Vicdanımız, bu sisteme hizmet etmeye el vermiyor” diyen 43 İsrailli asker ordudan atıldı

Geçtiğimiz Eylül ayında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Ordusu Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ve istihbarat birimlerinin başkanlarına yazılan mektupta, söz konusu 43 asker, ” İşgal altındaki topraklarda, askeri diktanın derinleştirilmesine araç olmayacaklarını” vurgulamışlardı.

İsrail, Filistinlilere Merhamet Gösteren 43 Askerinin İşine Son Verdi

27 Ocak 2015 Salı 12:17
İsrail ordusu, “8 bin 200” adlı istihbarat birimindeki 43 askerin işine İsrail’in Filistin halkına yönelik politikalarını eleştiren beyanlarını gerekçe göstererek son verdi.

İsrail ordusu, Filistinliler hakkında olumlu beyan veren ve İsrail’in politikalarını eleştiren “8 bin 200” olarak adlandırılan istihbarat birimindeki 43 askerin işine son verdi.

‘AHLAK DIŞI’ GEREKÇESİYLE VERİLEN GÖREVİ YAPMADILAR

İsrail ordusundan dün yapılan yazılı açıklamada, 8 bin 200 adlı İstihbarat Birimi’ndeki 43 askerin Eylül ayında “Filistinliler aleyhine yerine getirdikleri görevin ‘ahlak dışı’ olduğu gerekçesiyle, artık orduya hizmet etmek istemedikleri yönünde yayımladıkları mektubun ardından, bu askerlerin işine dün itibariyle son verildiği” bildirildi.

İSRAİL ORDUSU İŞE SON VERMELER OLACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Söz konusu 43 askerin, Gazze savaşının bitmesinin ardından Eylül ayında yayımladıkları mektupta İsrail ordusu, bu askerlere ilişkin “kesin ve net” adımlar atılacağını açıklamıştı.

KENDİLERİNDEN BEKLENEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEDİLER

Ordudan dün yapılan açıklamada ise, ” İsrail ordusunda hizmet etmeyi red etmek gibi bir durum söz konusu olamaz. Mevcut durumda da kendilerinden beklenen görevleri yerine getirmeyen 43 askerin görevine son verilmesine karar verilmiştir” denildi.

“ASKERİ DİKTANIN DERİNLEŞTİRİLMESİNE ARAÇ OLMAYACAĞIZ”

Geçtiğimiz Eylül ayında, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail Ordusu Genelkurmay Başkanı Benny Gantz ve istihbarat birimlerinin başkanlarına yazılan mektupta, söz konusu 43 asker, ” İşgal altındaki topraklarda, askeri diktanın derinleştirilmesine araç olmayacaklarını” vurgulamışlardı.

MASUM İNSANLARA ZARAR VERİYOR

İstihbarat toplayan 43 asker, mektupta ayrıca, “Birimlerinin topladığı istihbarat bilgilerinin, masum insanlara zarar verdiği” ve “Filistinlilere yönelik siyasi zor kullanma ve işbirlikçiler edinme yolu ile Filistin toplumunu bölme yolunda kullanıldığını” belirtmişlerdi.

“VİCDANIMIZ BU SİSTEME HİZMET ETMEYE EL VERMİYOR”

Görevine son verilen askerler, mektupta ayrıca, “Vicdanımız, bu sisteme hizmet etmeye ve milyonlarca insanın haklarını ihlal etmeye el vermiyor” demişti.

“URİM ÜSSÜ EN ÖNEMLİ İSTİHBARAT MERKEZİ”

İsrail ordusundaki en büyük birim olan “8 bin 200” binlerce askerden oluşuyor. Görevi istihbarat toplamak olan bu birim, yapısal olarak ABD’deki Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) benzetiliyor. Birim, NSA gibi dinleme ve izleme faaliyetleri de yürütüyor. Birimin başkanlığı ise ismi gizli olan ve kamuya açıklanmayan bir tuğgeneral tarafından yürütülüyor. Birimin, Negev çölündeki Urim Üssü en önemli istihbarat toplama merkezi olarak biliniyor.

http://www.haberler.com/israil-43-askerinin-isine-son-verdi-6907993-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org