VR-DER 1 Eylül’de Kadiköy’deydi

Vicdani Ret Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, “Gezi’den Lice’ye Barış” çağrısıyla Kadiköy’de gerçekleştirilen mitinge katıldı. “Askere Gitme” pankartı açan dernek üyeleri, tutuklu vicdani retçi Onur Erden’in durumunu ve savaş karşıtlığını anlatan bir bildirinin de dağıtımını yaptılar.

* Dünya Barış Günü’nde, Suriye’ye karşı, Türkiye’nin de içinde yer alacağı bir askeri saldırıya ve savaşa karşı çıkmak,
* Kürdistan’daki savaşın son bulmasına ve Türkiye’nin daha barışçıl ve demokratik bir siyasal yaşama kavuşmasına katkıda bulunacak olan “çözüm süreci”nde devletin gereken adımları atmasının ne kadar hayati olduğunu dile getirmek,
* 11 Temmuz’da tutuklanarak Gelibolu Askeri Cezaevi’nde hapsedilen vicdani retçi Onur Erden’in derhal serbest bırakılmasını haykırmak için

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, “Gezi’den Lice’ye Barış” çağrısıyla Kadiköy’de gerçekleştirilen mitinge katıldı. “Askere Gitme” pankartı açan dernek üyeleri, tutuklu vicdani retçi Onur Erden’in durumunu ve savaş karşıtlığını anlatan bir bildirinin de dağıtımını yaptılar.

A3 boyutunda, arkalı önlü basılı bildiri metni aşağıdadır:

Bugün, 1 Eylül Dünya Barış Günü.

64 yıl önce, Hitler faşizminin Polonya’yı işgal edip 2. Dünya Savaşı’nın başlattığı gün.
50 milyon insanın ölümüne yol açan bu işgalin yıldönümünde bugün, yine çok tehlikeli bir adım olacak olan Suriye’nin işgali ya da tonlarca bomba ile vurulması söz konusu. Hangi işgal barış getirdi ki bir kez daha aynı adım atılsın. Afganistan’ın, Irak’ın işgali mi?
100 binden fazla insanın ölümüne yolaçan Suriye’deki ‘iç’ savaşın en büyük destekçilerinden bir olan Türkiye, bu operasyonda da aktif bir rol almaya çalışıyor.
Bir insanlık suçu olan kimyasal silah kullanımının önüne geçmek için savaşın değil barışın yolundan gidilmelidir. Suriye Hükümeti’nin evet dediği Cenevre görüşemelerine muhaliflerin de getirilmesi sağlanmalıdır. Savaşı sonlandıracak tek yol diyalogdur.
30 yılda 40 bin insanın canına malolan Kürdistan’daki savaşta 8 aydır silahlar susmuş, hiç bir ölüm yaşanmıyor ve PKK militanları kamplarına doğru çekliyorlar. Elbette bu mutlu tablonun sürdürülmesi onların da beklentilerinin karşılanmasına, verilen sözlerin tutulmasına bağlı.
Kaldı ki atılacak her adım Kürtlerin özgürlüğü kadar tüm Türkiye halklarının da özgürleşmesine olanak yaratacaktır.
Ortadoğu politikasıyla büyük bir batağa batan ve dünyada yalnızlaşan Türkiye bu konuda da tehlikeli sinyaller vermektedir. Seçim hesapları ve iktidarı kaybetme korkusundan dolayı her türlü macerayı göze alabilir.
Türkiye’yi tüm bu savaş politikalarından ve savaşın yıkımından uzak tutacak olan tutum savaşın değil, barış ve diyalogun sesisinin yükseltilmesidir. Vicdani Ret Derneği her zaman bu çabanın içinde olacaktır.

Tutsak Vicdani Retçi Onur Erdem’e Özgürlük!

Avrupa Konseyi’nin 47 ülkesi içinde anayasasında vicdani ret hakkı bulunmayan tek ülke Türkiye’dir. Bu nedenle, 2006 yılından beri Avrupa İnsan Hakları Mahkesi(AİHM)’nde mahkum olmakta, Konsey tarafından da gerekli yasal düzenlemeyi yapması için sürekli uyarılmaktadır. Ancak tüm bunlara uymadığı gibi, vicdani retçilere karşı tutuklama ve cazalandırma politikasını da sürdürmektedir.
9 Haziran 2012 de tutuklanan ve 4.5 ay askeri cezaevinde tutuklu kalan vicdani retçi Ali Fikri Işık’ın yargılanması devam ederken, iltica talebiyle gittiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nde gözaltına alınarak Türkiye’ye aide edilen vicdani retçi Onur Erden 11 Temuz’da tutuklanarak Gelibolu Askeri Cezaevi’ne konmuştur.
Onur Erden, 2006 yılında askere alındıktan sonra, iki kez firar etti. Bu firarlardan dolayı iki kez 10’ar ay hapis cezası aldı. Buna rağmen hapisten çıktıktan sonra yine birliğine teslim olmadı. Bu nedenle 11 Haziran 2013 yılında tutuklandı ve hakkında yeni bir firar davası daha açıldı. Vicdani ret hakkı tanınmadığı sürece Erden; ömür boyu bu yargılamalarla karşı karşıya kalma ve tekrar tekrar hapsedilme riski altındadır.
Onur Erden’in özgür bırakılması vicdani ret hakkının tanınması için açılan ve şu sıralarda imza sayısı 12 bini geçmiş bulunan kampanyaya sizde www.savaskarsitlari.org üzerinden katılabilirsiniz.

15 Mayıs 2013 de, Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde kuruluşunu gerçekleştiren Vicdani Ret Derneği(VR-DER), vicdani reddin bir hak olarak tanınması ve vicdani retçilerle dayanışmayı güçlendirmek için kuruldu. VR-DER, sürmekte olan zorunlu askerlik sistemine, zorla askere alınan insanların “intihar ya da “kaza” adı altında “şüpheli” ölümlerine, onların maruz kaldığı her türlü baskı ve işkenceye ve savaşlara ve militarizme karşı çıkmayı da sürdürecektir.

Vicdani Ret Derneği(VR-DER)

*************************************************************

anarsistfaaliyet.org

Vicdani Ret Derneği, 1 Eylül mitingine katıldı: ASKERE GİTME

02 Eylül 2013
Gezi’den Lice’ye Barış çağrısıyla yapılan 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine Vicdani Ret Derneği “ASKERE GİTME” pankartıyla katıldı. Vicdani Ret Derneği, ayrıca, tutuklu vicdani retçi Onur Erden’in durumunu anlatan bir bildirinin dağıtımını yaptı.

Vicdani Ret Derneği, Suriye’ye karşı, Türkiye’nin de içinde yer alacağı bir askeri saldırıya ve savaşa karşı çıkmak, Kürdistan’daki savaşın son bulmasına ve Türkiye’nin daha barışçıl ve demokratik bir siyasal yaşama kavuşmasına katkıda bulunacak olan “çözüm süreci”nde devletin gereken adımları atmasının ne kadar hayati olduğunu dile getirmek, 11 Temmuz’da tutuklanarak Gelibolu Askeri Cezaevi’nde hapsedilen vicdani retçi Onur Erden’in derhal serbest bırakılması için Dünya Barış Günü’nde, Kadıköy’de yapılan mitingdeydi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org